Scenariusz zajęć zintegrowanych
Temat tygodnia: Savoir-vivre czterolatków
Cele ogólne:
- kształtowanie właściwych nawyków odpowiednich dla savoir-vivre
- rozwijanie sprawności motorycznej
- rozwijanie sprawności ruchowej
Poniedziałek: Poznajemy magiczne słowa
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna podstawowe zwroty grzecznościowe takie jak: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, do widzenia
- dziecko potrafi posługiwać się nożyczkami
-
Cel główny - świadome dbanie o własne zdrowie.
Cele operacyjne - dziecko poznaje treść wiersza pt. „Zdrowy uśmiech",
- dz. sprawnie wykonuje czynności samoobsługowe,
- dz. wyrabia nawyk dokładnego szczotkowania jamy ustnej,
- dz. rozumie potrzebę dbania o higienę osobistą,
- dz. umie kontrolować stan własnych przyborów do mycia zębów.
Pomoce - wiersz pt. „Zdrowy uśmiech", kubek, pasta, szczotka do mycia zębów (zniszczona i nowa), kredki, kartki dla wszystkich dzieci, kolorowanki (pasta, kubek i szczotka).
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Rozmowa wprowadzająca w temat zajęcia:
a) dzieci odpowiadają na pytania:
- Czy myłyście dziś zęby po śniadaniu?
- Jak należy dbać o zęby?
- Co szkodzi zębom, a co służy?
- Dlaczego warto dbać o zęby?
2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza pt. „Zdrowy uśmiech".
3. Rozmowa na temat treści wiersza.
4. Pokaz przyborów do mycia zębów - dokładne omówienie sposobu dbania o nie (mycie szczotki i kubka po zabiegach higienicznych, ustawianie szczotki w kubku uchwytem do dołu).
5. Zachęcenie dzieci do skontrolowania własnych przyborów - przejście do łazienki.
6. Zabawa ruchowa — „ Szczotkowanie zębów wielkoluda" — dzieci w pozycji stojącej wykonuj ą koliste ruchy rąk, następnie poziome i pionowe.
7. Rysowanie na temat - „Przybory do mycia zębów".
Dzieci projektuj ą kubki, pasty i szczotki na kartce papieru, lub kolorują kolorowankę.
8. Zorganizowanie wystawy prac.
9. Mycie zębów po obiedzie przy lustrze - dzieci kontrolują technikę mycia.
10. Podsumowanie zajęć:
dzieci dowiadują się, dlaczego nie należy pożyczać innym swoich przyborów do mycia zębów - nie świadczy to wcale o tym, że jest się niekoleżeńskim, jest to niehigieniczne!
Blok tematyczny: Dbamy o czystość.
Obszar edukacyjny: Obszar edukacji muzycznej; mowy i myślenia.
Cele ogólne:
- wyrabianie nawyków higieniczno - kulturowych związanych z higieną osobistą;
- rozwijanie mowy i myślenia poprzez zabawy dydaktyczne;
- zapoznanie z melodią i słowami piosenki pt. „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”.
Cele operacyjne (dziecko):
- uważnie słucha tekstu wiersza pt. „Brudasek” K. Chowaniec;
- opowiada treść wysłuchanego utworu przy użyciu ilustracji;
- zna melodię i słowa piosenki pt "Szczotka, pasta, kubek...";
- rozpoznaje różne przybory do mycia (higieny osobistej) za pomocą dotyku - określa jego przydatność i sposób używania.
Metody pracy:
- percepcyjne: obserwacji i pokazu;
- słowne: rozmowy;
- czynne: samodzielnych doświadczeń;
- burza mózgów.
Formy pracy:
- indywidualna;
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- pacynka misia;
- treść wiersza K. Chowaniec pt. ”Brudasek”;
- duże ilustracje przedstawiające treść wiersza;
- szczoteczki i kubki do mycia zębów;
- worek i różne przybory do mycia.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie wiersza przez dzieci pt. "Brudasek" K. Chowaniec recytowanego przez nauczyciela przy użyciu dużych ilustracji przedstawiających treść utworu. Wdrażanie dzieci do zachowania uwagi przez dłuższa chwile. Zachęcanie dzieci do dbania o własne zdrowie i wygląd %u2013 czystość osobistą.
"Brudasek" K. Chowaniec
Wielki kłopot mamy dziś,
myć się nie chce mały Krzyś.
Brudne ręce, nogi brudne,
nic u niego nie jest schludne.
(....)
Każde dziecko myć się musi,
Tadzio, Jasio i brat Lusi..
Bo jak nie, to przyjdą czasy,
W których będą żyć brudasy!
2. Gość w przedszkolu - rozmowa pacynki misia Bruno z dziećmi na temat: "Dlaczego warto być czystym?". Wdrażanie do swobodnego wypowiadania się dzieci na podany temat.
- Kiedy należy umyć ręce?
- Jakie przybory służą do mycia rąk?
- Jakie przybory potrzebne są do umycia zębów?
- Dlaczego należy się myć?.
3. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania pt. "Miś się myje". Wzmacnianie dużych grup mięśniowych dziecka.
4. Zapoznanie z melodią i słowami piosenki pt. "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda". Próby biegania wężykiem za osoba prowadzącą oraz próby tworzenia wspólnego koła. Prowadzenie miłej i wesołej atmosfery w grupie.
Tekst piosenki "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda"- Fasolki
Szczotka, pasta, kubek ciepła woda
tak się zaczyna wielka przygoda.
Myje zęby, bo wiem przecież o tym,
kto ich nie myje ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć
Szczotko, szczotko, hej szczoteczko, ooo
zatańcz ze mną, tak w kółeczko, ooo.
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo
po jedzeniu, kręć się żwawo. Ooo.
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo
po jedzeniu, kręć się żwawo. Ooo.
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć.
5. Niezwykły podarunek od misia Bruno dla wszystkich dzieci. Nauczycielka rozdaje szczoteczki do zębów. Wdrażanie dzieci do używania zwrotów grzecznościowych: "proszę", "dziękuję".
6. Wystukiwanie rytmu poznanej piosenki otrzymanymi szczoteczkami do zębów o kubeczki. Taniec w kółku wraz ze swoimi szczoteczkami przy śpiewie nauczycielki. Zaspakajanie naturalnej potrzeby ruchowej dziecka.
7. Czarodziejski worek - zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie i nazywanie przedmiotów znajdujących się w worku poprzez dotyk - tylko zmysłu dotyku. Próby określenia przydatności wylosowanego przedmiotu.
8. Zabawa ruchowa z elementem naśladowczym pt. "Myjemy ręce i buzię". Uważne słuchanie poleceń i instrukcji nauczycielki.
9. Moje przybory do utrzymania higieny %u2013 kolorowanie kredkami świecowymi malowanki przedstawiającej przybory do mycia. Utrzymanie czystości w miejscu pracy