Smoleń Sebastian

Konspekt lekcji z lekkoatletyki.

1. Data lekcji: 10.09.2004 r. Klasa: IV Dziewczyny

2. Temat lekcji: Nauka skipu A i C oraz startu wysokiego

3. Cele główne lekcji w zakresie:

- Motoryczności kształtowanie: koordynacja ruchowa, szybkość

- Umiejętności: start wyskoki

- Działania wychowawcze: podstawowe zasady na lekcji w-f

- Wiadomości: osiągnięcia Polaków w Lekkoatletyce

- Zdrowia: higiena osobista

4. Miejsce lekcji: boisko do piłki nożnej z bieżnią.

5. Przybory / przyrządy: bloki startowe

6. Czas lekcji: 45 min

7. Liczba ćwiczących: 12

8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowo-ścisła zadaniowo-ścisła.

9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w zespołach.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas dozowania

Uwagi organizacyjno metodyczne

1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.

Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań.

3-5 minut

Ustawienie w dwuszeregu.

2. Ćwiczenia kształtujące.

  1. Wymachy ramionami.

  2. Na sygnał podskoki dosiężne naprzemianstronne.

  3. Przeplatanka.

  4. Krok odstawno-dostawny.

  5. Na sygnał dotykamy podłoża.

  6. Na sygnał zmiana kierunku biegu.

  7. Ruchy okrężne w nadgarstkach.

  8. Skłony do prawej i lewej nogi.

  9. Skrętoskłony

  10. Skręty tułowia, ręce wyprostowane, głowa podąża za ręką którą wymachujemy do tyłu.

  11. Leżenie przerzutne, przy powrocie wykonujemy skłon do wyprostowanych nóg z pogłębieniem.

  12. Skręty tułowia, dotykamy podłoża za swoimi plecami.

  13. Zmiany pozycji: z podporu przodem do podporu tyłem, do przysiadu, do leżenia tyłem, do pozycji zasadniczej.

  14. Trucht, na sygnał przyspieszamy.

  15. Trucht na sygnał wykonujemy obrót o 360° i przyśpieszamy

  16. Trucht na sygnał przysiad i wyskok w górę po czym przyśpieszamy

8-10 minut

Po 5

5

5

3

Po 5

Bieg po bieżni.

W prawą i lewą stronę.

W prawą i lewą stronę.

Ustawiamy się w rozsypce.

Siad prosty.

3. Ćwiczenia przygotowawcze.

  1. Pokaz i objaśnienie Skipu A

  • Nauka pracy rąk

  • Nauka pracy nóg

  • Koordynacja całego ruchu

2. Pokaz i objaśnienie Skipu B

  • Nauka pracy nóg

  • Koordynacja całego ruchu

3. Próby pokonania wyznaczonego dystansu w Skipie A i później w Skipie C.

4. Dokładny pokaz i objaśnienie startu wysokiego.

20 - 30 minut

Korygujemy występujące u ćwiczących błędy.

4. Próba biegu na

50 metrów.

Ćwiczący wykonują start wysoki na sygnał prowadzącego.

Mierzymy czasy biegnącym.

3 - 5 minut

Każdy wykonuje po dwie próby. Biegamy po dwie osoby.

5. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne.

Marsz: wdech z jednoczesnym uniesieniem ramion ku górze i wspięciem się na palce, wydech z opuszczeniem ramion w dół i powrotem do postawy wyjściowej.

1-2 minuty

Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne.

6. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Uporządkowanie boiska, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących.

4 minuty

Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.

1

1