KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

Temat: „Leśny skrzat - wydzieranie z kolorowego papieru.

Cele:

Metody:

- metoda kierowania własną aktywnością dziecka

- metoda zadań stawianych dzieciom

- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności

- objaśnienie

Formy:

Środki dydaktyczne:

Sylweta skrzata, koszyczek, ściereczka, mech, piosenka „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło”, zdjęcia Papy Smerfa, krzesło, melodia z piosenki „Krasnoludki”, trzy duże koła z wstążek (zielonej, żółtej, niebieskiej), bransoletki z brystolu dla każdego dziecka (zielone, żółte, niebieskie), kartki z konturami skrzata, papier kolorowy, sznurek, klamerki.

Przebieg zajęć:

1. Prezentacja skrzata - zagadka dotykowa.

Dzieci po kolei dotykają umieszczonego w koszyczku mchu. Próbują odgadnąć co to jest i gdzie to można znaleźć. Nauczycielka opowiada o mieszkających pośród mchu skrzatach. Podkreśla ich pracowitość.

2. „Pracowite skrzaty” - zabawa naśladowcza.

Nauczycielka włącza piosenkę „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło” i prosi dzieci, by robiły to co ona. Przedstawia za pomocą ruchu:

- wbijanie gwoździ

- malowanie ścian

- mieszanie w garnku

- zamiatanie

- szycie

- dźwiganie ciężkiego worka

3. Rozmowa na temat wykonywanych czynności.

Nauczycielka zadaje pytanie o czynności wykonywane podczas zabawy ruchowej.

4. „Skrzaty wołają…” - zabawa artykulacyjna.

Nauczycielka prosi dzieci, by powtarzały za nią, mówiąc, że skrzaty:

- gdy ktoś zabłądzi w lesie, wołają: hop - hop!

- gdy widzą dzieci, wołają: hej, hej!

- gdy są zmartwione, wołają: och!

- gdy rozmawiają przez telefon, mówią: halo!

5. „Gdzie jest Papa Smerf?” - określanie położenia przedmiotów w przestrzeni.

Nauczycielka pokazuje dzieciom zdjęcia przedstawiające Papę Smerfa siedzącego:

- na krześle

- pod krzesłem

- przed krzesłem

- za krzesłem

- obok krzesła

Dzieci odpowiadają za każdym razem na pytanie: „Gdzie jest Papa Smerf?”

Następnie wybiera kilkoro dzieci i prosi, by umieściły przedszkolnego skrzata w wyżej wymienionych miejscach.

6. „Skrzaty na spacer” - zabawa orientacyjno - porządkowa.

Nauczycielka rozdaje dzieciom bransoletki w trzech kolorach, tworząc w ten sposób trzy grupy skrzatów. Rozkłada na podłodze obręcze z wstążek, czyli domki skrzatów. Gdy gra muzyka skrzaty wychodzą z domków na spacer, zaś gdy muzyka milknie wracają do domków w kolorze zgodnym z kolorem bransoletek.

7. „Leśny skrzat” - praca plastyczna.

Dzieci zajmują miejsca przy stolikach i naklejają kawałki kolorowego papieru na kartki z konturami skrzata. Nauczycielka przypina prace dzieci do sznurka za pomocą klamerek, tworząc w ten sposób wystawę skrzatów.

8. Podziękowanie i zakończenie zajęć - „My jesteśmy krasnoludki”. Na zakończenie dzieci śpiewają piosenkę: „My jesteśmy krasnoludki” ilustrując jej treść ruchem. Jeśli dzieci wyrażą taką chęć, nauczycielka włącza bajkę „Smerfy”.