Andrzej Śliwka

I rok USM

Scenariusz lekcji geografii w II klasie liceum

Temat: Biedni i bogaci współczesnego świata.

Cele lekcji:

Ogólny:

Szczegółowe:

Metody: pogadanka, praca z tekstem, praca z mapą.

Formy pracy: praca w grupach, praca z całą klasą.

Środki dydaktyczne: mapki z podręcznika, atlas geograficzny.

Przebieg lekcji:

I Faza wstępna

  1. sprawy organizacyjne.

  2. wprowadzenie do bieżącej lekcji:

Widoczny jest na świecie wyraźny podział państw ze względu na poziom ich rozwoju. Najbogatsi poprzez tworzenie organizacji i stowarzyszeń wspierają swoje interesy często zapominając o obowiązku wspierania słabiej rozwiniętych państw.

II Faza wykonawcza

  1. Uczniowie analizują ryc.53.3 (Zróżnicowanie społeczno-gospodarcze świata) odpowiadając na następujące pytania:

  • Nauczyciel rozpoczyna pogadankę na temat Grupy 7/ Grupy 8. Jakie państwa do niej należą, dlaczego ostatnio mówi się o G8, które państwo powinno znaleźć się w jej składzie. Następnie uczniowie przedstawią krótką charakterystykę państw z G8.

  • Nauczyciel rozpoczyna dyskusję o genezie bogactwa i rozwoju potęg gospodarczych. Uczniowie dokonują podziału przyczyn znacznego rozwoju państw najbogatszych (np. historyczne, społeczne, ekonomiczne).

  • Na podstawie tekstu z podręcznika uczniowie prezentują sytuację w krajach rozwijających się. Następnie wprowadzone zostają pojęcia:

    1. Nauczyciel zadaje pytanie czy wszystkie kraje na świecie zostały zaklasyfikowane do omówionych grup. Następnie rozpoczyna pogadankę o krajach Czwartego Świata - państwach w skrajnych przypadkach cofających się w rozwoju. Nauczyciel rozpoczyna pogadankę jakie są przyczyny takiego stanu oraz w jaki sposób można wspierać najbiedniejsze państwa.

    III Faza podsumowująca

    Nauczyciel pyta uczniów jakie państwa w niedalekiej przyszłości mogą dołączyć do państw wysoko rozwiniętych? Które kraje mogą zdecydowanie poprawić swoją sytuację? Czy kraje biedne są skazane na pozostanie biednymi?

    Praca domowa

    Napisz w punktach jakie działania mogą podjąć państwa najbogatsze w celu wsparcia krajów biednych.

    Po ukończeniu lekcji uczeń potrafi:

    2