KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

PRZEPROWADZONEGO - 19. 09. 2005 r. - W GRUPIE DZIECI 4-5 LENICH

„LEŚNE SKRZATY”

Opracowała i przeprowadziła mgr Anna Zacheja - Przedszkole Samorządowe w Małkini

TEMAT: RUCH ULICZNY - inscenizacja utworu:

„Jak Wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”

Hanny Łochockiej

CELE:- zapoznanie dzieci z elementarnymi zasadami ruchu drogowego,

METODY:- obrazkowa, ilustracje, sylwety, znaki drogowe,

FORMY:- praca z całą grupą, praca indywidualna, praca wspólnie

z rodzicami.

Przebieg zajęcia:

  1. Rozmowa na temat bezpiecznej drogi do przedszkola na podstawie własnych przeżyć,

  1. Rozwiązanie zagadki:

„Stoi na drodze, na jednej nodze.

Kolorowym wzrokiem ruchem kieruje:

Jednych przepuszcza, innych zatrzymuje”.(sygnalizator świetlny)

„Czarno- biała, w paski cała,

zamiast biegać po Afryce,

przejść pomaga przez ulicę”.(zebra)

  1. Inscenizacja opowiadania pt. JAK WRÓBELEK ELEMELEK LEŚNĄ DRÓŻKĄ SZEDŁ W NIEDZIELĘ - Hanny Łochockiej, za pomocą sylwet, rozmowa na temat utworu:

  1. Zabawa wspólnie z rodzicami: nauczycielka poleca, aby dzieci wyobraziły sobie, że są bocianami, a rodzice i n-ka wróbelkami. Gdy muzyka jest wolna, wtedy dzieci chodzą, podnosząc wysoko kolana, naśladując głos bociana, dołączając gesty rąk. Gdy muzyka się zmienia, na polanę leśną lecą wróbelki. Po chwili następuje zmiana ról.

  1. Słuchanie piosenki „O przechodzeniu przez ulicę”

wró-bel.

  1. Kolorowanie ilustracji: żaba na pasach - przez rodziców,

znaki drogowe - przez dzieci.

  1. Zabawa ruchowa do piosenki: „O przechodzeniu przez ulicę”. Przy akompaniamencie w rytmie ósemek dzieci swobodnie biegają po sali. Głośny akord oznacza zapalenie się czerwonego światła. Dzieci zatrzymują się i cierpliwie czekają na refren piosenki. Śpiewając refren zwracają głowę w lewą i prawą stronę (zgodnie z tekstem). Gdy ponownie zabrzmi akompaniament w rytmie ósemek, oznacza to zapalenie światła zielonego i dzieci biegają swobodnie po sali.

  1. Podsumowanie zajęcia: