Konspekt

Temat: Trzeci wymiar.

Główny cel lekcji :Uzmysłowienie uczniom ,iż nie żyjemy na płaszczyźnie , tylko w przestrzeni , czyli w trzech wymiarach.

Zajęcia w klasie: I gimnazjum

Czas trwania: 45 minut

Umiejętności:

1.Cele operacyjne(uczeń wie, uczeń potrafi):

2.Materiały, środki dydaktyczne:

3.Metody:

4.Formy pracy:

Przebieg lekcji:

1. Podanie tematu lekcji: „ Trzeci wymiar ”.

2.Co nazywamy wielościanem oraz przykłady wielościanów .

Wielościan- bryła , której powierzchnia jest utworzona z wielokątów.

Przykłady: sześcian, prostopadłościan, piramida, pryzmat.

3.Co nazywamy ścianami, krawędziami i wierzchołkami wielościanu .

Wielokąty ograniczające wielościan nazywamy jego ścianami .Boki i wierzchołki tych wielokątów nazywamy odpowiednio krawędziami i wierzchołkami wielościanu.

4. Różnice między rysunkiem perspektywicznym a aksonometrią.

Rysunek perspektywiczny -ukazanie trójwymiarowego przedmiotu na płaszczyźnie z  zachowaniem naturalnych stosunków przestrzennych. Podstawową zasadą jest pozorne zmniejszanie się wielkości przedmiotu w miarę oddalania od widza oraz pozorna zbieżność ku horyzontowi wszystkich linii biegnących od oka widza do przedmiotu.

Rysunek aksonometryczny-linie równoległe do płaszczyzny rysunku zachowują swoje długości , a pozostałe ulegają skróceniu.

5.Jak powstaje aksonometryczny rysunek sześcianu.

6.Przykład : Narysuj piramidę.

7.Jak wykorzystuje architekt aksonometrię do projektowania domów.

Rysuje cztery elewacje(widok domu z przodu, z tyłu i obu boków) oraz widok z góry.

8.Zadania .

9.Praca domowa .

Test sprawdzający wiadomości

Zad 1.Który z poniższych wielościanów ma wierzchołek należący do czterech ścian:

A) sześcian B) pryzmat C) piramida D) czworościan foremny

Zad 2.Liczba wierzchołków jest równa liczbie ścian:

A) w każdym ostrosłupie C) tylko w niektórych ostrosłupach

B) w każdym graniastosłupie D) tylko w niektórych graniastosłupach

Zad 3. Który z rysunków przedstawia jeden z widoków bryły narysowanej obok?

A) B) C) D)

Zad 4.Widok której bryły może przedstawić narysowana obok figura?

A) B) C) D)