Scenariusz zajęć terapeutycznych

Temat: Zabawy i ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy. Ćwiczenia usprawniające prawidłową wymowę spółgłosek (sz,ż, cz, dż, r) poprzez prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych oraz wydłużenie brzmienia głosek. Utrwalenie znajomości figur geometrycznych.

Cele:

Forma pracy: indywidualna

Metody pracy:

Środki dydaktyczne: wzór obrazka oraz pocięte obrazki w kopertach, ilustracje zwierząt, piłeczka gniotka, kasza, 2 miseczki, kartka, ołówek, kredki, nożyczki, słomka, watka, piłeczka pingpongowa.

Lp.

Rodzaj i przebieg zajęć

Cel ćwiczeń

1

1. Ćwiczenia oddechowe

  • powolne wciąganie i wydychanie powietrza

  • wdechy i wydechy (nos-usta, usta-nos)

  • dmuchanie na pasek papieru, watkę

  • wydmuchiwanie powietrza przez słomkę na piłeczkę pingpongową

2. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych

a) warg

  • układanie dolnej wargi na górną i górnej na dolną

  • zaciskanie dolnej wargi górnymi zębami i wypychanie powietrza

  • wysuwanie warg do przodu, ściąganie i przesuwanie w kąciki ust

b) języka

  • wysuwanie ostrego języka

  • kierowanie czubka wąskiego języka w kąciki ust

  • unoszenie szerokiego języka do górnych zębów

  • masowanie językiem podniebienia i wypychanie policzków czubkiem języka ,,skaczące piłeczki”

  • mlaskanie czubkiem i środkiem języka

c) podniebienia miękkiego

  • ziewanie- zabawa ,,Leniuszek”

  • rozmowy ptaków: ko- ko, gę- gę, kra- kra, kuku- kuku, kle- kle, kwa- kwa

  • zabawa ,,Chory miś”- kaszel, chrząkanie i płukanie gardła

d) szczęki dolnej (żuchwy)

  • zabawa krokodyl

  • żucie gumy ,,na niby”

Usprawnianie motoryki narządów mowy

2.

Układanie obrazków z części według wzoru. Nazwy obrazków zawierają głoski (sz, ż, cz, dż, r): szpak, żaba, kura, kaczka, dżdżownica.

Usprawnianie analizatora wzrokowego.

3.

Nazywanie zwierząt znajdujących się na obrazkach ze zwróceniem uwagi na prawidłową wymowę głosek (sz, ż, cz, dż, r). Ćwiczenia w mówieniu na temat: Co przedstawia ilustracja?

Bogacenie słownika dziecka. Wdrażanie do prawidłowej wymowy.

4.

Podział wyrazów na sylaby. Dziecko wyklaskuje, gdy usłyszy daną sylabę np. ża w wyrazie żaba, ra w wyrazie kura.

Ćwiczenia słuchu fonematycznego.

5.

Ćwiczenia odprężające. Ćwiczenia rąk:

  • rzucanie piłeczką do pudełka

  • przesypywanie kaszy w miseczkach

  • zgniatanie piłeczki ,,gniotki”

Ćwiczenia usprawniające ręce.

6.

Wysłuchiwanie głoski (sz, ż, cz, dż, r) w sylabach. Powtarzanie głosek w izolacji ze zwróceniem uwagi na prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych oraz wydłużenie brzmienia głoski.

Doskonalenie analizy słuchowej.

7.

Ćwiczenia uelastyczniające palce. Nazywanie, obrysowywanie, kolorowanie i wycinanie figur geometrycznych.

Usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Kształtowanie sprawności manualnej ręki.

8.

Praca domowa. Zamalowywanie rysunku konturowego. Rysowanie i dokańczanie szlaczków.

Ćwiczenia grafomotoryczne wzmacniające drobne ruchy ręki.

Opracowała: Barbara Krzyzińska