SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW.

CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z życiem ludzi na dalekiej Północy.

CEL POŚREDNI ( temat zajęcia ): Poznaję warunki życia małego Eskimosa Eniku na podstawie opowiadania nauczyciela w oparciu o wiersz H. Szayerowej „Odarpi”, opowiadania D. Niewola „Jak Eskimos Eniku zaprzyjaźnił się z foką” z wykorzystaniem ilustracji.

OBSZAR EDUKACYJNY : Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

Budowanie systemu wartości.

TREŚCI: Słuchanie ilustrowanych opowiadań wygłaszanych przez nauczyciela.

Budzenie zainteresowań życiem dzieci w innych krajach.

CELE OPERACYJNE: - Wie, że Eskimos mieszka na dalekiej Północy, gdzie zawsze jest zima.

- Wie, jak wygląda Eskimos, gdzie mieszka (igloo) i jak się przemieszcza (sanie ciągnięte przez psy w zaprzęgu).

- Zna zwierzęta Eskimosa: foka, niedźwiedź polarny.

POMOCE: gazetka tematyczna „Grenlandia”, ilustracje do opowiadania, muzyka do tańca „Cornevalito”, lalka ubrana jak Eskimos, gumki frotki, szablony ryb w trzech kolorach, wzór rozpoczętego rytmu, podkładki, trzy pojemniki na „ryby”, karty pracy indywidualnej, foki, kredki, pomoce dla rodziców ( wzór foki, styropian, patyczek z watą, farby, czarny pisak, woda, nożyczki, miska z wodą.

LITERATURA: C. Hannaford „Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł”,

I. Dudzińska „Metodyka wychowania w przedszkolu”,

H. Szayerowa „Odarpi”,

D. Niewola „ Jak Eskimos Eniku zaprzyjaźnił się z foką”.

PRZEBIEG:

  1. Podanie rodzicom celu spotkania.

  2. Powitanie rodziców, dzieci i nauczyciela zabawą z pedagogiki zabawy - „Zaciskanie kręgu”.

  3. Krótkie wprowadzenie do tematu zajęcia.

  4. Ruch naprzemienne - element metody Dennisona - koncentracja, uważne słuchanie.

  5. Opowiadanie o życiu Eskimosa Eniku.

  6. Rozmowa nt. treści opowiadania.

  7. Krążenie szyją - „Eskimos się rozgląda” - element metody Dennisona - umiejętności matematyczne.

  8. Układanie ryb według podanego wzoru - element metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej - rytmy.

  9. Segregowanie ryb do koszyków według koloru.

  10. Zabawa ruchowa : taniec „Cornevalito” z pedagogiki zabawy - zabawa z rodzicami.

  11. 0x08 graphic
    Rysowanie oburącz ,x - symetryczne bazgroty - umiejętności matematyczne, przygotowanie do pisania i rysowania.

  12. Praca indywidualna dzieci przy stolikach

  13. Ćwiczenie oddechowe - dmuchanie na wykonane przez rodziców foki pływające w misce z wodą.

  14. Omówienie zajęcia z rodzicami.

Opracowała mgr Lucyna Wyskowska