Scenariusz zajęć z informatyki

Dane ogólne:

Klasa: VI

Data lekcji: 24.11.2010

Miejsce lekcji: pracownia nr 8

Czas trwania lekcji: 45 minut

Temat lekcji: Zastosowanie efektów specjalnych w prezentacji multimedialnej

Cele lekcji:

Cel ogólny:

Cele operacyjne:


Plan lekcji:

Ogniwo lekcji

Treści kształcenia

Metody kształcenia

Formy kształcenia

Media dydaktyczne

Czas (min)

Czynności organizacyjne

- Powitanie uczniów

- Sprawdzenie obecności

- Zapisanie tematu lekcji

Tablica

3 minuty

Ewaluacja wiedzy

- Ogólne zasady tworzenia prezentacji multimedialnej

- Dodawanie obrazów i dźwięków

Kontrola ustna

Indywidualna

5 minut

Wprowadzenie do nowego tematu

- Porównywanie prezentacji bez efektów specjalnych i prezentacji posiadającej animacje i przejścia między slajdami i

- Zalety i wady prezentacji z efektami specjalnymi

- Pokaz

- Rozmowa

Grupowa

- Komputer z systemem operacyjnym Windows XP

- Program MS PowerPoint

- Pliki z prezentacjami

- Rzutnik multimedialny

5 minut

Realizacja treści nowego tematu

- Wyjaśnienie na czym będzie polegać edycja prezentacji przygotowanych na poprzedniej lekcji

- Pokaz kolejnych czynności zmierzających do uzyskania prezentacji z efektami specjalnymi

- Ustawienie przejścia slajdów, jego efektów, szybkości i dźwięku

- Ustawienie tempa prezentacji

- Wybór animacji niestandardowych, ustawienie efektów wizualnych i dźwiękowych dla danych obiektów oraz kolejności pojawiania się animacji

- Pokaz

- Metoda praktyczna

Indywidualna

- Komputery z systemem operacyjnym Windows XP

- Program MS PowerPoint

- Rzutnik multimedialny

13 minut

Notatka

Wyjaśnienie głównych cech efektów przejścia slajdów, tempa prezentacji i animacji

Notatka na kartkach ksero dla każdego ucznia

1 minuta

Ćwiczenie

Samodzielne dodanie efektów specjalnych zgodnie z poleceniem nauczyciela

Metoda praktyczna

Indywidualna

- Komputer z systemem operacyjnym Windows XP

- Program MS PowerPoint

- Pliki z prezentacją

13 minut

Rekapitulacja

Powtórzenie zalet i wad prezentacji z efektami specjalnymi

Rozmowa

Grupowa

2 minuty

Zadanie i omówienie pracy domowej

Przygotowanie prezentacji na wybrany przez siebie temat z uwzględnieniem wymagań

Wymagania na kartkach ksero dla każdego ucznia

2 minuty

Zakończenie zajęć

Podziękowanie za zajęcia i pożegnanie uczniów

1 minuta


Przebieg lekcji:

  1. Temat: Zastosowanie efektów specjalnych w prezentacji multimedialnej (do 8:03)

  1. Ewaluacja wiedzy: (do 8:08)

Dwóch wybranych uczniów odpowiada na temat tworzenia prezentacji. Pierwszy z nich opowiada o ogólnych właściwościach tworzenia prezentacji, drugi o zastosowaniu obrazów i dźwięków

  1. Wprowadzenie do nowego tematu:

Pokaz prezentacji bez efektów specjalnych oraz prezentacji z przejściami i animacjami.

Pytania do pokazu:

Zalety stosowania prezentacji z efektami specjalnymi:

Wady stosowania prezentacji z efektami specjalnymi:

  1. Realizacja treści nowego tematu:

Hasłami głównymi są efekty przejścia slajdów, tempo prezentacji i animacje.

  1. Notatka - rozdanie każdemu uczniowi kartki

Przygotowując pokaz slajdów, można wzbogacić go o wiele efektów wizualnych, muzycznych i animacyjnych. Przy ich wyborze zachowaj jednak umiarkowanie. Dołączane do pokazu efekty specjalne - przejścia i animacje - powinny służyć podkreślaniu kolejnych punktów prezentacji, a nie rozpraszaniu uwagi słuchaczy.

Efekty przejścia slajdów - są to animowane efekty, które słuchacze prezentacji widzą w trakcie zmian kolejnych slajdów. Program PowerPoint oferuje wiele różnych efektów przejścia.

Tempo prezentacji - duże znaczenie ma ustawienie właściwego tempa - zbyt szybkie przełączanie slajdów może zaskoczyć odbiorców, zbyt wolne- uśpić. Właściwe tempo prezentacji można ustalić, korzystając z możliwości prowadzenia próbnych pokazów programu.

Animacje - to efekty, które występują w ramach jednego slajdu. Te specjalne efekty wizualne i dźwiękowe, można dodawać do tekstów innych obiektów, na przykład obrazów i wykresów. Można określić, żeby każdy kolejny znak wypunktowania pojawił się na ekranie dopiero w momencie, gdy zaczniemy go omawiać. Można też sprawić, by obraz, wykres, pole tekstowe wsunęło się w wybranym momencie na ekran.

  1. Ćwiczenie

Samodzielne dodanie do przygotowanej przez nauczyciela prezentacji efektów.

Zastosowanie do wszystkich slajdów:

Zastosowanie animacji niestandardowej:

  1. Rekapitulacja

Powtórzenie zalet i wad prezentacji z efektami specjalnymi

  1. Zadanie i omówienie pracy domowej

Przygotowanie prezentacji na wybrany przez siebie temat z uwzględnieniem wymagań tj.:

Należy: