Scenariusz sytuacji edukacyjnej

(z zakresu edukacji przyrodniczej)

w grupie dzieci 4-letnich

Temat: „Dokarmiamy ptaki”

Cele ogólne:

-pogłębianie wiadomości dzieci o warunkach życia ptaków w

okresie jesienno-zimowym

-uświadamianie dzieciom konieczności dokarmiania ptaków

-doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 4

-zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach

Cele operacyjne w odniesieniu do dzieci zdrowych:

-nazywa i rozpoznaje ptaki po ich upierzeniu(gil, sikorka, wróbel, gawron)

-klasyfikuje i nazywa pokarm dla ptaków

-potrafi liczyć i porównywać liczebność zbioru w zakresie 4

-prawidłowo rozpoznaje karmnik zgodnie ze swoim emblematem

-sprawnie reaguje na polecenia słowne, sygnały dźwiękowe

-samodzielnie wykonuje swoją pracę plastyczną

-rozumie konieczność dokarmiania ptaków

Cele operacyjne w odniesieniu do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

-rozpoznaje ptaki po kolorze ich upierzenia

-potrafi wskazać pokarm dla ptaków

-przelicza w zakresie 4

-rozpoznaje swój emblemat

-wykonuje ćwiczenia oddechowe: dmucha opadające piórko

-uczestniczy w zabawie ruchowej na miarę swoich możliwości

Metody: słowna, czynna-zadań stawianych do wykonania, aktywizująca

Forma: praca w grupach

Środki dydaktyczne:tekst wiersza I.Suchorzewskiej pt.”Domek dla ptaków”,

tekst opowiadania „Karmnik Bartka”, emblematy ptaków, sylwety ptaków: gila, wróbla, sikorki, gawrona, ilustracje 3 karmników, karmnik drewniany,pokarm dla ptaków(ziarno,nasiona, słonina, owoce jarzębiny, głóg), kolorowe piórka, kaseta magnetofonowa z nagraniem odgłosów ptaków i utworu pt.”Lot trzmiela”, magnetofon, karty pracy dla dzieci:kolorowe paski, klej ,sylwetki ptaków, marionetka ptaka „Cudaka”

Przebieg zajęć:

1.Wysłuchanie wiersza I.Suchorzewskiej pt.”Domek dla ptaków”

Dziś w przedszkolu

Krzyś i Tomek

zmajstrowli

Ptaszkom domek.

Jest podłoga,

jjest i daszek

żeby mógł się

schronić ptaszek.

Jest tam miejsce

na okruszki

dla wróbelka

Pośmieciuszki.

Jest i gwoździk

na skwareczki

dla łakomej

sikoreczki.

-dzieci odpowiadają na pytanie :Co zbudowali Krzyś i Tomek?

-odpowiedź na pytanie jest ukryta w kolorowym worku- dzieci sprawdzają jego zawartość

2.Opowiadanie nauczyciela na podstawie tekstu pt.”Karmnik Bartka”-nauczyciel umieszcza sylwetki ptaków w karmniku

Bartek umieścił za oknem karmnik, nasypał do niego nasionek ,ziarenek słonecznika, okruchów chleba, owoce jarzębiny a na druciku zawiesił słoninkę. Schował się za firanką i obserwował co się dzieje. Pierwszy przyleciał ciekawy wróbel, porozglądał się dokoła, poćwierkał i zaczął jeść okruszki. Druga przyleciała sikorka, która zaczęła ze smakiem jeść słoninkę. Trzeci przyleciał gil, który zaczął dziobać korale jarzębiny.A ostatni czwarty przyleciał duży gawron, który nie zmieścił sięw karmniku i usiadł na jego dachu .Gdy się schylił, to dziobem dostał się do ziarenek. W ten sposób żaden ptak nie pozostał głodny.

3.Zabawa ruchowa :”Mój karmnik” przy utworze „Lot trzmiela”

4.Ćwiczenia klasyfikacyjne: Co jedzą ptaki?

5.Ćwiczenia oddechowe: „Opadające piórko”

6.Wykonywanie prac plastyczno-technicznych ”Karmnik”

7.Odwiedziny ptaka „Cudaka”

Złożenie uroczystej obietnicy przez dzieci o dokarmianiu ptaków