Monika Widuch 0x01 graphic

Nauczyciel mianowany

P-2 Orzesze

Data : 21.05.2004 r.

Notatka z zajęcia dla grupy mieszanej 5 i 6-latków.

TEMAT : WYPRAWA PO SKARB.

Cele operacyjne - dziecko : dostrzega własne możliwości, pozytywnie postrzega siebie i innych, dostrzega własną

przydatność w grupie rówieśników, dokonuje wyborów świadomie, przestrzega norm

społecznego współdziałania, unika konfliktów, odczuwa zadowolenie z zabawy,

czyta proste wyrazy, przekazuje swoje emocje w wypowiedzi, uważnie słucha wypowiedzi

innych, prawidłowo wykonuje określone ruchy, posługuje się przyborami i narzędziami,

odczuwa i dzieli się radością z podejmowanej pracy.

Pomoce : stroje pirackie-duże podkoszulki, opaski; statek piracki-dywan w sali ; „bocianie gniazdo”- sześcian z

MEGA-BLOKÓW; żagle-duże kawałki materiału; flaga piracka; „wyspy” w różnych miejscach sali :

1 wyspa-elementy do wykonania ozdobnych naszyjników( koraliki, guziki, druciki), torebka z mąką,

szklanka z ciepłą wodą, łyżeczka.

2 wyspa-kartonowe ryby z napisanymi wyrazami, torebka z mąką , szklanka z ciepłą wodą, łyżeczka.

3 wyspa-torebka z mąką , szklanka z ciepłą wodą, łyżeczka.

4 wyspa-torebka z solą, szklanka z ciepłą wodą, łyżeczka.

Nauczyciel przygotowuje również:- liny(skakanki), kartkę z napisem : „PIRACI! TU JEST UKRYTY SKARB ! ” (włożoną do koperty),

skarb ( kulki, kamienie itp. ).

Scenariusze zajęć - J. Białobrzeska „Od Ado Z” ( str. 183 - 186 ).

Przebieg :

Dzieci siedzą na dywanie-statku, nauczyciel zaczyna czytać „PAMIĘTNIK PIRATA” wyłowiony z wody.

1. Dzieci śpiewają „Piracką pieśń”, naśladują ruchy wioślarzy i odgłosy fal: plum, plum, plum.... .

2. Dopłynięcie do pierwszej, tajemniczej wyspy - wykonywanie ozdobnych naszyjników, sprawdzenie tajemniczego proszku.

  1. Burza na morzu - wiązanie się linami ( skakankami ).

  1. Dopłynięcie do drugiej wyspy - łowienie ryb, sprawdzenie tajemniczego proszku ( mąka zmieszana z wodą )

  1. Zapadła noc, piraci odpoczywają oprócz marynarza w bocianim gnieździe.

  1. Dopłynięcie do trzeciej wyspy - Wyspy Gimnastyki. Piraci wsypują zawartość torebki ( mąki ) do szklanki z wodą.

  1. Porządki na pokładzie, rzucenie koperty z napisem : Piraci tu jest ukryty skarb! Przez rybitwę(nauczyciela).

8. Odczytanie informacji z kartki. Lądowanie na wyspie. Wsypanie zawartości torebki (sól) do wody.

Poszukiwanie skarbu słuchając tajemniczego głosu-„Ciepło, zimno, ciepło, zimno”

9. Sprawiedliwy podział skarbu.

10. Spotkanie z piratami z innego statku - dzieci z grupy drugiej.

11. Wymiana podarków, wspólne zabawy.