![]() | Pobierz cały dokument konspekt.lekcji.dla.uczniow.iii.klasy.doc Rozmiar 61 KB |
Konspekt lekcji dla uczniów III klasy gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych
Cele:
Po zajęciach uczeń:
- pozna różne definicje pornografii,
- rozumie, dlaczego pornografia wywiera niszczący wpływ na osobowość człowieka,
- dostrzeże związek między pornografią a przemocą,
- uświadomi sobie, że młodzi ludzie są poddawani komercji pornograficznej,
- zda sobie sprawę z konieczności i podejmowania mądrych decyzji życiowych.
Formy i metody:
miniwykład, praca indywidualna i w grupach, praca z tekstem, "śniegowa kula", metoda 66, metoda myślowych kapeluszy Edwarda de Bono, pogadanka podsumowująca
Materiały i środki dydaktyczne:
- czyste karteczki dla każdego ucznia,
- Słownik języka polskiego (tom 2.), PWN, Warszawa 1999,
- definicje pornografii (ksero fragmentów z artykułów P. Śmiałka - "Wychowawca" nr 5/2006, s. 10; prof. K. Ostrowskiej - "Wychowawca" nr 5/2006, s. 5, dr D. Kornas-Bieli - "Wychowawca" nr 5/2006, s. 12, dr J. Chwaszcz "Wychowawca" s. 18),
- karteczki z charakterystyką myślowych kapeluszy dla każdej z grup (załącznik 1),
- materiał do analizy i prezentacji dla każdej grupy (załączniki 2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F),
- wycięte z kartonu (lub pomalowane), w sześciu kolorach kapelusze, małe do losowania dla każdego ucznia i sześć większych do oznaczenia stolików dla sześciu grup,
- koszyczek lub woreczek (nieprzeźroczysty) do losowania kapeluszy.
Literatura:
1. Karol Wojtyła, Miłość i odpowiedzialność, Wyd. KUL, Lublin 2001
2. Dawid Alexsander Scott, Pornografia. Jej wpływ na rodzinę, społeczeństwo, kulturę, Human Life International Europa, Gdańsk 1995
3. Raport o pornografii, Biblioteka "Drogi". Zeszyt 3, Kraków
4. Pornografia degradacją człowieczeństwa, "Służba Życiu. Zeszyty Problemowe",
nr 1-2/2000, www.life.net.pl
5. Prawda o pornografii, "Służba Życiu. Zeszyty Problemowe", nr 6-7/2000, www.life.net.pl
Czas: 90 minut
Przebieg zajęć:
Lekcja 1
1. Wprowadzenie. Miniwykład lub pogadanka o łatwym dostępie do materiałów pornograficznych: Internet, prasa, filmy wideo, TV.
7 min.
2. "Śniegowa kula" - tworzymy definicję pornografii.
a) Prowadzący rozdaje uczniom kartki z poleceniem, aby każdy z nich samodzielnie określił: czym jest pornografia.
b) Po 4-5 minutach uczniowie łączą się w dwójki i próbują ustalić wspólną definicję. Następnie - na sygnał nauczyciela dwójki łączą się w czwórki i dopracowują definicję. Czwórki łączą się w ósemki, a ósemki w szesnastki.
![]() | Pobierz cały dokument konspekt.lekcji.dla.uczniow.iii.klasy.doc rozmiar 61 KB |