Scenariusz ćwiczenia poranne, EDUKACJA POLONISTYCZNA, PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA, EDUKACJA PLASTYCZNA, PEDAGOGIKA, SCENARIUSZE ZAJĘĆ, EDUKACJA MUZYCZNA


Scenariusz zajęć prowadzonych w Przedszkolu Nr 12

w Bielsku - Białej

Nazwisko prowadzącego: Iwona Hajduk

Data prowadzonych zajęć: 03.12.2010r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Wesoło witamy Mikołaja w naszym przedszkolu

Temat zajęć: Czekając na Mikołaja - zestaw ćwiczeń porannych

Cel główny:

Cele szczegółowe: dziecko:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Uwagi, organizacja:

S. Owczarek: „ Gimnastyka przedszkolaka”.

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Uwagi

1. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy

2. Początek ćwiczeń -

Zabawa: „Mróz - Słońce” - dzieci podzielone są na 2 grupy (chłopcy i dziewczynki) biegają swobodnie po Sali. Na hasło „mróz” muszą ustawić się w szeregu po odpowiedniej stronie: po prawej stronie dziewczynki, po lewej chłopcy. Na hasło „słońce” biegają po Sali

3. Kolejne ćwiczenie:

a) „omiń zalodzoną kałużę” - Dzieci chodzą po całej sali, wysoko unosząc kolana i omijają „kałuże” - kartki z gazety, przeskakując przez nie.

b) „Prezent” -

Dzieci chodzą po sali, na dany sygnał naśladują wyciąganie z worka prezentu (skłony), i rozwiązują kokardę. Rozpakowują prezent.

c) „Kula śniegowa” -

Dzieci naśladują toczenie kuli śniegowej. Kiedy są zmęczone odpoczywają. Wykonują siad skrzyżny, głowa swobodnie opuszczona.

Następnie przechodzą do pozycji stojącej wyciągają ręce powoli w górę "unoszą wysoko śniegową kulę".

4. „Renifery” - Dzieci stoją w rozsypce po sali tak, by każdy miał sporo miejsca wokół siebie. Naśladują chód reniferów

5. „Zaprzęgi” - dzieci dobierają się parami, podają ręce partnerowi i tworzą zaprzęg. Zaprzęgi poruszają się w dowolnych kierunkach omijając się zręcznie i unikając zderzeń

6. „Baletnica” - dzieci poruszają się tak jak baletnica: maja proste plecy, ręce położone wzdłuż ciała, głowa prosto, patrzą przed siebie, powoli maszerują po Sali

7. „Skoki narciarskie” -

dzieci "narciarze" wykonują ruchy naśladujące jazdę na nartach. Na hasło "uwaga skocznia" przechodzą do pozycji stojącej, uginają kolana następnie energicznym ruchem wykonują wyskok.

8. „Promyczek” - Uczestnicy siedzą na obwodzie koła twarzą do środka. Wszyscy trzymają się za dłonie. Prowadzący wysyła promyczek ściskając dłoń swojego sąsiada po lewej lub po prawej stronie. Każdy kto otrzymał promyczek zobowiązany jest do przekazania go dalej, tak aby promyczek obiegł całe koło i trafił do osoby, która go wysłała.

9. Podziękowanie za wspólne ćwiczenia, pochwała dzieci za dyscyplinę i zaangażowanie podczas ćwiczeń.

Dzieci siedzą w kole na dywanie, słuchają nauczyciela

Dzieci słuchają polecenia, wykonują je dokładnie, uważają aby nie zrobić krzywdy koledze

Dzieci słuchają poleceń nauczyciela, dokładnie je wykonują

Dzieci dokładnie robią skłony

Dzieci naśladują toczenie kuli śniegowej

Dzieci precyzyjnie wykonują ćwiczenie, starają się jak najlepiej wykonać ćwiczenie

Dzieci dobierają się w pary według własnego uznania, biegają starając się przy tym o zachowanie bezpieczeństwa

Dzieci starają się chodzić prosto, nie patrzeć pod nogi, maszerują powoli

Dzieci wcielają się w narciarzy, uważnie słuchają poleceń nauczyciela, dbają o prawidłowe wykonanie ćwiczenia

Dzieci siedzą w kole, trzymają się za ręce, przesyłają promyczek a przy tym uśmiech sąsiadowi

Dzieci nadal siedzą w kole, słuchają nauczyciela

Zabawa orientacyjno - porządkowa,

Dbanie o bezpieczeństwo w Sali

Ćwiczenia dużych grup mięśniowych:

- mięśnie nóg

- tułowia z elementami skłonu

- mięśnie rąk

Ćwiczenie czworakowania

Zabawa bieżna

Ćwiczenie równowagi

Podskoki

Ćwiczenie uspokajające

Czas wolny dla dzieci


