Konspekt lekcji muzyki dla klasy IV, konspekty scenariusze


Konspekt lekcji muzyki dla klasy IV szkoły podstawowej lub na zajęcia pozalekcyjne dla zespołu muzycznego dla klas IV-VI..

„Potęga kultury bierze się z ducha człowieczego” Jan Paweł II.

„Pieśni ludowe oprócz tego, że są arcydziełami sztuki są również przypomnieniem dzieciństwa ludów. I szczęśliwy jest naród , który nie zapomniał swojego dzieciństwa. A biada narodowi który zapomniał o nim” Zoltan Kodóly

.

Te słowa przyświecają mi w mojej pracy pedagogicznej.

Temat: Na krakowską nutę.

Treści programowe:

- słuchanie muzyki

- wiedza niezbędna do rozumienia muzyki

- muzyka ludowa

- muzyka artystyczna

- śpiew, działania muzyczno - ruchowe

Cele lekcji:

a. wiadomości

UCZEŃ:

- zna cechy i charakter krakowiaka

- wie co to jest rytm - rozpoznaje rytmy synkopowe

- wie kto to był Oskar Kolberg

- zna znaczenie słów folklor, etnograf

b. umiejętności

UCZEŃ:

- rozpoznaje krakowiaka

- rozpoznaje strój krakowski spośród innych strojów

- potrafi samodzielnie zrealizować rytm krakowiaka

- określa nastrój i charakter utworów muzycznych

- opanował słowa i melodie piosenki „Lajkoniku prowadź nas”

c. postawy

UCZEŃ:

- współpracuje w zespole

- jest zainteresowany polską kulturą ludową

Metody:

- pogadanka

- dyskusja

- praca z tekstem

- słuchanie muzyki

- recytacja i śpiew

- zabawa muzyczno - ruchowa

Formy pracy:

- indywidualna

- grupowa

- zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- zapis nutowy do piosenki „Lajkoniku prowadź nas”

- odtwarzacz płyt kompaktowych

- organy elektryczne

- dzwonki chromatyczne, tarki, drewienka akustyczne, trójkąty

- plansze i gazetki z zabytkami Krakowa i strojami ludowymi

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

  1. Czynności organizacyjne : powitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji

  2. Ćwiczenia emisyjne: rozśpiewanie. Przypomnienie poznanych melodii ludowych - śpiew z fonogestyką i zagranie na dzwonkach piosenek na zasadzie echa: Zielony mosteczek, Siedzi sobie zając, Laboga dziewuszki, Czyjeż to konisie?

Faza realizacyjna:

  1. Podanie przez nauczyciela celu zajęć: „Dzisiaj będziemy się uczyć o folklorze ziemi krakowskiej”. Zadanie przez nauczyciela następujących pytań:

- Na jakiej ziemi leży Kraków ?

- W jakim województwie ?

- Jak nazywa się lud Krakowa ? (Krakowianie)

- Co znajduje się na wzgórzu w Krakowie ?

- Jaki taniec z okolic Krakowa tańczy się w całej Polsce ?

- Kto opisze jak wygląda strój krakowski ?

- Co było wizytówką Krakowa i przetrwało w tradycji do dnia dzisiejszego ?

- Czy znacie zespoły które tańczą tańce narodowe i śpiewają polskie pieśni ludowe ?

2. Nauka piosenki: nauczyciel informuje: „Dzisiaj nauczymy się piosenki o Lajkoniku”

- nauczyciel rozdaje nuty piosenki i czyta tekst

- po przeczytaniu pyta uczniów czy tekst jest zrozumiały

- w razie potrzeby wyjaśnia znaczenie niezrozumiałych wyrazów

- nauczyciel pyta uczniów o czym jest mowa w tekście i czy uczniowie znają legendę

o Lajkoniku

- uczniowie opowiadają legendę

a. nauka tekstu

- uczniowie czytają wyraźnie tekst

- zwrotkę czytają głośno (forte), refren cicho(piano)

b. nauka melodii

- przed prezentacją nagrania nauczyciel daje uczniom polecenie: „Zastanówcie się

jaki jest nastrój utworu i w jakim jest takcie”

- nauczyciel prezentuje nagranie piosenki

- uczniowie określają metrum, tempo i nastrój piosenki

- nauka melodii fragmentami ze słuchu

- śpiew piosenki z akompaniamentem

- śpiew piosenki z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych (drewniane

łyżki, pudełka akustyczne, tarki, trójkąty)

5. Podanie przez nauczyciela informacji o Oskarze Kolbergu (etnograf, zbieracz pieśni

ludowych

6. Przypomnienie dzieciom pojęcia synkopa, wykonanie ćwiczeń

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w kole tańczą krakowiaka

  2. Wysłuchanie nagrania krakowiaka w wykonaniu kapeli „Złoty Róg”

  3. Nauczyciel ocenia prace uczniów

  4. Zadanie domowe: Poszukaj informacji o Tadeuszu Sygietyńskim i Stanisławie Hadymie

Konspekt opracowała mgr Urszula Szymczuk


