Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 letnich

„WIOSNO, BAW SIĘ Z NAMI” - BLOK INTEGRALNY

Cele operacyjne: dzieci powinny:

Metody:

słowne: rozmowa, wiersz, objaśnienie;

oglądowe: pokaz;

czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających;

inne: elementy muzykoterapii (ćw. relaksacyjne).

Formy: zajęcie z całą grupą, praca indywidualna;

Środki dydaktyczne: koperty, sylwety biedronek, czarne małe koła, kolorowe słomki, plastikowe pojemniki, kostki rysunkowe, kredki, kolorowe szarfy, kaseta magnetofonowa;

Przebieg:

  1. Powitanie się wzajemnie i przekazanie uśmiechu osobie siedzącej z prawej strony. Wysyłam do was powitalny promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu.

  2. Słuchanie utworu z kasety magnetofonowej (wiosna) - dzieci leżą na dywanie. - określenie charakteru utworu, jego nastroju.

  3. Spacer po sali - szukanie śladów wiosny (przy muzyce);

  4. Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę pt. „Wiosna”;

  5. Krótka rozmowa na temat treści wiersza;

  6. Układanie zdań - odpowiedzi na pytanie: „Jakimi słowami wy obudzilibyście wiosnę?”.

  7. Improwizacja taneczna do piosenki pt. „Kolorowa wiosna” (z użyciem kolorowych szarf);

  8. Ćwiczenie oddechowe „Biedronki”. Wraz z wiosennym wietrzykiem przyfrunęły biedronki. Bardzo się spieszyły i dlatego coś zgubiły. Co brakuje biedronkom? - dzieci otrzymują sylwety biedronek oraz koperty z małymi, czarnymi kołami i słomki. Za ich pomocą nanoszą kropki na owady.

  9. Dziecięce liczenie: „Biedroneczki są w kropeczki”. - Dzieci przeliczają kropki i wkładają biedronki do odpowiedniego pojemnika.

  10. Ćwiczenie relaksacyjne „Pączek kwiatowy”.

  11. Zaproszenie do stolików - rysowanie „dokończ zadanie” - nauczycielka czyta tekst (list do Pani Wiosny) a dzieci uzupełniają go rysunkami.

  12. Omówienie prac i zorganizowanie wystawki.

  13. Zabawa taneczna „Grozik”.

  14. Podsumowanie zajęcia.