konspekt ćw koszykówki, AWF, Koszykówka


Konspekt lekcji wychowani fizycznego chłopcy

Ilość ćwiczących - 14

Zadania główne-kształtowanie zdolności koordynacyjnych podczas wykonywania zbiórki w koszykówce

Zadania dodatkowe-

Cele operacyjne

  • Uczeń udoskonali

    1. Podanie po zbiórce piłki z tablicy

    Psychomotoryczność

    Wiadomości

    Aspekt wychowawczy

    Uczeń potrafi współdziałać w zespole

    Dokona samooceny

    Metody

    Sprzęt i przybory: piłki do koszykówki, stojaki, koszulki

    Literatura;

    „Metodyka nauczania techniki w koszykówce” C. Sieniek Helvetica 1998

    „Koszykówka dzieci i młodzieży” Sport i turystyka 1997

    Tok lekcji

    I dozowanie

    Zadania do realizacji

    Wskazówki organizacyjno-

    metodyczne

    Część

    Wstępna

    10-15 min

    zorganizowanie grupy

    motywacja do ćwiczeń

    rozgrzewka

    Część

    Główna

    25-30

    min.

    Część

    Końcowa

    5

    min

    1. Zbiórka , powitanie, sprawdzenie obecności

    i gotowości do zajęć.

    2. Zabawa ożywiająca „ berek z piłką” Ćwiczący biegają po całej sali gimnastycznej

    Wyznaczony „berek” stara się złapać któregoś z kolegów. Jeśli mu się to uda złapany staje w pozycji z rękami w bok. Pozostali ćwiczący posiadają trzy piłki do koszykówki . Jeśli któremuś z ćwiczących uda się podać piłkę do złapanego partnera uwalnia go.

    3.Ćwiczenia z wykorzystaniem piłek.

    *krążenia piłki wokół tułowia

    *podrzut piłki, klaśnięcie w dłonie

    *przekładanie piłki pod nogą

    *kozłowanie piłki prawą i lewą ręką oraz naprzemienne

    *kozłowanie piłki w pozycji normalnej , stopniowe przechodzenie do przysiadu i powrót

    * toczenie piłki głową

    *krążenia bioder z piłka, która również krąży dookoła bioder

    *podrzut piłki pomiędzy nogami i chwyt

    *krążenia tułowia z piłką

    *siad prosty przekładanie piłki za plecy odbiór z drugiej strony

    *przenoszenie piłki trzymanej pomiędzy nogami z siadu prostego do leżenia przerzutnego a nstp. powrót

    *podrzut piłki w siadzie szybkie powstanie , wyskok w górę, chwyt piłki w wyskoku, zwrócić uwagę na wyprostowane ręce

    *leżenie tyłem podrzut piłki szybkie powstanie chwyt piłki

    *ćwiczący ustawieni w odległości 4-5 m od kosza wykonują rzut o tablicę a następnie zbierają ją w prawidłowej pozycji.

    *Ustawienie w rzędach 4m przed tablicą , pierwsi z rzędów wykonują dobitkę piłki o tablicę i biegną na koniec rzędu zwalniając miejsce dla wykonania kolejnych dobitek przez następnych ćwiczących, piłka powinna się znajdować cały czas w powietrzu

    *Rzut do kosza z prawej strony po kozłowaniu, zbiórka piłki ze strony lewej. Jedna piłka na grupę przy koszu

    Zbierający piłkę powinni wykonać zbiórkę w maksymalnie wyprostowane ręce i wykonać podanie do partnera z prawej strony. Osoba , która wykonała rzut przemieszcza się do swojego rzędu krokiem odstawno-dostawnym, a następnie tyłem. Zwrócić należy uwagę na szybkie podanie osoby zbierającej piłkę. To samo ćwiczenie wykonujemy ze strony lewej

    *Ćwiczenie rzutu do kosza po zatrzymaniu na

    1 ,lub 2 tempa z prawej i z lewej strony ze zbiórką piłki przez współćwiczących

    Zbierający piłkę starają się w trakcie zbiórki najpierw zastawić , a następnie wyskoczyć jak najwyżej i złapać piłkę a następnie rozpoczynają kozłowaniem bieg do rzędu , który wykonuje rzuty. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoczęcie kozłowania ( bez kroków) Piłka na parę.

    * Ćwiczący dobrani parami wg wzrostu .Jeden z ćwiczących staje pod koszem jako zawodnik obrony, drugi w okolicach środka boiska jako zawodnik ataku .Atakujący starają się oddać rzut do kosza, w czym przeszkadzają obrońcy. Jeśli atakujący nie trafi do kosza a zbierze piłkę ma prawo do dobitki. Jeśli obrońca zbierze piłkę po niecelnym rzucie zamieniają się rolami.

    *Zabawa „21”-ćwiczący ustawieni w dwóch rzędach po obu stronach kosza . Kolejno oddają rzuty do kosza. Jeśli zawodnik trafi uzyskuje 2 pkt. Jeśli nie trafi , a zbierze piłkę zanim spadnie na podłogę ma prawo do jednej dobitki , wtedy za trafiony rzut przyznaje się 1 pkt .Rzuty wykonują kolejno wszyscy ćwiczący do momentu kiedy jeden z zespołów uzyska 21 pkt.

    Zabawa podkreśla znaczenie „pójścia na zbiórkę” po swoim rzucie

    * Zabawa do 6 trafionych koszy

    Dwa zespoły ustawione przed koszem na linii rzutów osobistych, każdy zespół wyznacza jednego centra ,który będzie zbierał piłkę i podawał do pozostałych. Kolejno wszyscy członkowie zespołu oddają rzuty do kosza.Za każdy trafiony rzut uzyskuje się punkt. Ćwiczący głośno liczą punkty. Jeśli drużyna uzyska 6 trafionych koszy otrzymuje jeden duży punkt i szybko przebiega pod drugi kosz. Wygrywa zespół , który jako pierwszy uzyska dwa duże punkty.

    Podczas ćwiczenia należy zwrócić uwagę na prawidłową zbiórkę piłki z tablicy i właściwe podanie piłki przez zbierających

    *Gra szkolna- dodatkowy punkt przyznajemy zespołowi który zdobył kosz po zbiórce w ataku.

    * Zabawa” trafi nie trafi”

    Z linii rzutów osobistych kolejno rzucają wszyscy ćwiczący .Jeśli rzuca zawodnik X pozostali uczestnicy zajmują pozycję- po prawej stronie pola 3 sek. Ci , którzy uważają ,że X trafi , po lewej ,że nie trafi.. Jeśli X trafi to wszyscy Ci, którzy uważali ,że nie trafi otrzymują symboliczną karę np. 3 wyskoki z miejsca do zbiórki

    W tej zabawie ćwiczący mogą zaobserwować jak są postrzegane ich umiejętności wykonywania rzutów wolnych przez kolegów

    *Prowadzący wymienia nazwy miast i państw.

    Ćwiczący mają za zadanie skojarzyć odpowiednią dziedzinę życia z podaną nazwą.

    Np.: Wadowice , Toruń , Wisła, Brazylia ,Austria ,Manchester, Wronki

    * Wyróżnienie najlepiej ćwiczących

    Ustawienie w szeregu

    Umowny podział ćwiczących na dwa zespoły

    Bieg dookoła sali

    Marsz dookoła sali

    Ustawienie w luźnej rozsypce

    Ustawienie na dwa kosze

    Prowadzący instruuje jak powinna wyglądać prawidłowa zbiórka piłki

    Ustawienie na linii rzutów osobistych

    Ustawienie na dwa kosze

    Ćwiczący siadają w rozsypce

    obok prowadzącego, który w trakcie omawiania ścieżki utwierdza uczniów, jakie znaczenie ma promocja poprzez sport


