KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI KLASA VI „MATEMATYKA 2001”
Temat : Objętość ostrosłupów
Cel lekcji : Uczeń formułuje wnioski , odkrywa wzór (metoda czynnościowa),
rozumie zależność pomiędzy objętością graniastosłupa i ostrosłupa,
oblicza w prostych przypadkach objętość ostrosłupa,
stosuje wyprowadzony wzór do rozwiązywania problemów.
Środki dydaktyczne : modele brył bez jednej podstawy , materiał sypki ( piasek , sól )
karty pracy, foliogramy.
Formy pracy : demonstracja,
praca w parach,
praca indywidualna
Przebieg lekcji :
Czas |
Czynności |
Uwagi |
|
5 min. |
I. Czynności organizacyjne
|
|
|
5 min. |
II. Wprowadzenie do tematu Przypomnienie wzoru na obliczanie objętości graniastosłupa. Demonstracja par brył : graniastosłup-ostrosłup
|
Uczniowie wskazują cechy wspólne par brył, zgadują ile razy większą objętość ma graniastosłup |
|
12min. |
III. Odkrycie przez uczniów zależności pomiędzy objętością graniastosłupa i ostrosłupa o tych samych podstawach i wysokościach. - wybrane pary uczniów wykonują demonstracje : wsypują sól do ostrosłupa i przy jego pomocy napełniają graniastosłup - uczniowie w parach z trzech „bryłek bez kleju nr 3” przygotowanych na poprzedniej lekcji składają sześcian. (po wykonaniu ćwiczenia przez większość klasy chętni uczniowie demonstrują pozostałym swój pomysł na dużych modelach)
- uczniowie zgłaszają propozycje wzoru
|
Uczniowie wyciągający wnioski , podający propozycje wzorów nagradzani są „plusami” z aktywności |
|
4min.
8min.
|
IV. Ćwiczenia rachunkowe- karty pracy
Ćw. 1 Uzupełnij tabelkę (pamiętaj o jednostkach)
Pp 15cm2 6cm2 5dm2 8m2 2cm2
H 2cm 10 cm |
Ćw. 2 Oblicz objętości ostrosłupów, zamaluj pole z literą odpowiadającą wynikowi , odczytaj hasło. a) ostrosłup prawidłowy czworokątny o wysokości bryły
PP= Vgr.= Vostr.=
b) ostrosłup o wysokości H=10cm , który ma w podstawie
3cm 5cm
d) ostrosłup o wysokości H=4cm i podstawie ZIMA
3cm 2cm
|
Obliczenia wykonujemy w pamięci , kolejni uczniowie głośno czytają co wpisują w kolejne komórki tabelki
Ćwiczenie 2 uczniowie wykonują w parach. 5 par , które wykonają je jako pierwsze otrzymuje (+) z aktywności.
|
10min. |
V. Podsumowanie Pytania przygotowane na foliogramach
Zadanie pracy domowej.
|
Chętni uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi, (+) z aktywności |
Załącznik: folia 1
Który z ostrosłupów o podstawie kwadratu ma większą objętość ?
H=10cm H=10cm
3cm 3cm 3cm
3cm 3cm 3cm 3cm 3cm 3cm
3cm 3cm 3cm
rys.A rys.B rys.C
Który z ostrosłupów ma większą objętość ?
H=7 H=7 H=7
Podstawa Podstawa Podstawa
3 5 4
5
6
5
rys.D rys.E rys.F
Załącznik: folia 2
Jaką wysokość powinien mieć ostrosłup o podstawie kwadratu aby jego objętość była równa objętości narysowanego graniastosłupa o tej samej podstawie?
H=?
H=4
5
5
Jaką wysokość powinien mieć graniastosłup aby jego objętość była równa objętości narysowanego ostrosłupa ?
H=18dm
H=?
Pp= 30dm2 Pp= 30dm2
==
`4cm
6cm
96cm3 |
32cm3 |
8cm3 |
E |
R |
O |
160cm3 |
150cm3 |
50cm3 |
K |
L |
O |
10cm3 |
15cm3 |
30cm3 |
M |
E |
K |
8cm3 |
24cm3 |
16cm3 |
A |
Y |
B |
H=10cm