Kotek scenariusz, dokumenty tekstowe, scenariusze zajęć dla grup przedszkolnych


Barbara Skibicka-Nowakowska

0x08 graphic
Przedszkole Miejskie nr 5 w Toruniu

Grupa wiekowa 4-5 - latki

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

TEMAT: „Kotek” - blok integralny

TREŚCI PROGRAMOWE:

CELE:

Dzieci:

METODY PRACY:

FORMY PRACY:

z całą grupą, zespołowa i indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Powitanie

Dzieci witają się piosenką „Wszyscy pięknie się witamy” i ustawiają się w kole.

  1. Zapowiedź „gościa” - kotka

Nauczycielka śpiewa piosenkę „Kotek Puszek”, ilustrując treść piosenki maskotką-kotkiem, a dzieci uważnie słuchają i potem odpowiadają na pytania nauczycielki.

  1. Przywitanie „gościa” - ćwiczenia ortofoniczne i emisyjne

Każde dziecko wita kotka słowem „miau”. Następnie dla kotka śpiewają na melodię „Wlazł kotek” słowa „miau” przy akompaniamencie dzwonków chromatycznych.

  1. Zabawa taneczna wg Batii Strauss „Le Basque”

Dzieci ustawione w parach, jedno za drugim, pierwsze dziecko ucieka przez 4 takty, drugie je goni - „kotki się bawią” - na akcenty - uderzają nawzajem o swoje dłonie i mówią „miau”, a potem wirują dookoła trzymając się za dłonie.

  1. Recytacja wiersza „Kotek” Juliana Tuwima

Nauczycielka recytuje wiersz „Kotek” ilustrując jego treść obrazami. Dzieci, po wysłuchaniu, odpowiadają na pytania nauczycielki (np. Co chciałby kotek?, Co mu się śniło?, Jakie wydawał odgłosy? Co robił w czasie snu? itp..)

  1. Zabawa ruchowa „Kotki idą na spacer”

Nauczycielka wyjaśnia, że kotki lubią nie tylko pić mleczko, ale i chodzić na spacery własnymi drogami oraz wspinać się na drzewa.

Przy dźwiękach w rytmie ćwierćnut - dzieci-„kotki” czworakują - „idą na spacer”, przy dźwiękach w rytmie ósemek - wspinają się na drzewa - dzieci skaczą, unosząc ręce w górę, przy tremolo - „kotki zasypiają” - dzieci kładą się na dywanie i zwijają się w kłębki jak kotki.

  1. Prezentacja zdjęć kotów rożnych ras.

Dzieci określają wygląd kotów, ich budowę, wielkość, kolor. Opowiadają też o sposobie życia i odżywiania kotów domowych.

  1. Praca dzieci - „Kotki”

Dzieci wycinają szablon kotka i sklejają elementy - głowa, tułów i ogon. Kolorują swoje kotki wg własnego pomysłu. Dzieci, które ukończą pracę wcześniej, słuchają wierszy J. Tuwima (m.in. „Kotek”) z nagrania CD.

  1. Zabawa ruchowa „Kotki piją mleko”

Nauczycielka kładzie na dywanie 4-6 kolorowych tarcz - „misek dla kotków”, dzieci ze swoimi kotkami maszerują po sali, na przerwę w akompaniamencie przykucają przy dowolnej misce - „kotki piją mleko”. Nauczycielka prosi przy każdej tarczy-misce o przeliczenie, ile kotków pije z niej mleko.

  1. Zabawa dydaktyczna „Koty i kotki”

Dzieci siedzą w małych zespołach przy tarczach ze swoimi sylwetami kotów, na tarcze nauczycielka wykłada bazie - czyli „kotki”. Nauczycielka wydaje polecenia, ile „kotków” dzieci mają ułożyć obok swoich kotów, np. do kota przyszły 4 kotki (dzieci układają 4 bazie) lub uderza w tamburyno np. 3 razy a dzieci układają odpowiednia ilość „kotków”.

  1. Praca z książką

Wykonują ćwiczenie w podręczniku „ABC pięciolatka” - s. 18, naklejają naklejki kociąt przy ich mamach - kotkach oraz dorysowują brakujące elementy, np. koszyk, kocyk itp.

LITERATURA:

  1. ABC Program Wychowania Przedszkolnego XXI wieku - A. Łada-Grodzicka, E. Bełczewska, M. Herde, E. Kwiatkowska, J. Wasilewska - numer dopuszczenia DKW-4013-1/00

  2. „ABC pięciolatka” - A. Łada-Grodzicka

  3. „ABC pięciolatka - rozkład materiału” - A. Łada-Grodzicka

  4. „Tuwim dzieciom”

1


