Scenariusz zajęć zintegrowanych
w klasie III
Blok tematyczny: Woda w przyrodzie
Temat dnia: Przyszedł śnieg
Data realizacji: listopad / grudzień
Edukacja polonistyczno - Poetycki obraz zjawiska przyrodniczego w wierszu pt. „Pierwszy
- przyrodnicza śnieg”. Wyszukiwanie przykładów personifikacji i próby tworzenia
podobnych. Opisywanie zimowego nastroju.
Edukacja plastyczna - Ilustracja plastyczna inspirowana wierszem.
Edukacja matematyczna - Pisemne dodawanie liczb.
Edukacja muzyczno-ruchowa - Zabawa „Budujemy dom ze śniegu”.
Cele ogólne:
Zmiany w przyrodzie zachodzące zimą;
Wdrażanie do wielozdaniowej wypowiedzi;
Kształcenie umiejętności grupowania wyrazów i związków wyrazowych
wokół określonego tematu
Budzenie wrażliwości na piękno przyrody zimą;
Rozwijanie uzdolnień związanych z ekspresją twórczą;
Kształtowanie koordynacji ruchowej i integracji w grupie;
Rozwijanie umiejętności świadomego i sprawnego rachowania.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wykorzystuje swoją twórczą wyobraźnię;
z zainteresowaniem słucha recytacji wiersza;
dostrzega niezwykłości poetyckiego obrazowania;
wypowiada się na dany temat;
dokonuje skojarzeń;
podejmuje próby tworzenia poetyckich zwrotów;
wyraża swoje odczucia w formie plastycznej;
dodaje liczby w zakresie 2000 sposobem pisemnym;
umie współpracować w grupie;
umie dopasować ruchy w takt muzyki;
umie improwizować ruchem treść wiersza.
Metody: słowna - recytacja, pogadanka,
oglądowa - pokaz
działań praktycznych - zajęcia plastyczne
aktywizująca - mapa skojarzeń, „Pajęczynka”, improwizacja ruchowa,
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: taśma magnetofonowa z nagraniem wiersza i muzyką relaksacyjną, kartoniki ze zwrotami poetyckimi, kartki, podręczniki i karty pracy „Wesoła szkoła”, zagadki, śnieżynka - kula papierowa,
Materiały i narzędzia: kartki, arkusze granatowego lub niebieskiego kartonu, farby, pisaki, kredki.
Czas i miejsce zajęć: 4 x 45 min, sala do zajęć.
Przebieg zajęć
Zagadka: Na rzekach lód, na polach śnieg.
Zamieć straszliwa, kiedy to bywa? /zimą/
2. Z czym ci się kojarzy zima? Próby rysowania mapy skojarzeniowej (pojęciowej).
- Ze śniegiem, lodem, mrozem, zabawami, grubym ubraniem, długimi nocami,
choinką, sankami, bałwanem, z Małyszem, itp.
Praca w grupach. Na kartkach z dużego bloku uczniowie wykonują mapę skojarzeniową.
/Nauczyciel tłumaczy i kieruje pracą w grupach./
ł
y
puch ż
ś w
n lód y
sanki i ś m
e n r szal
g i ó
bałwan e z
ż - 20°C
k
i rękawice
ZIMA
święta p
z o
w g
i o
e d
r a
z
ę
t
a
Przeliczanie - ile dni trwa zima?
od 22 grudnia do 21 marca : 10 + 31 + 28 + 21 = 90
Zagadka:
Zimny, srebrny, spada z nieba,
spadochronu mu nie trzeba. /śnieg/
Słuchanie wiersza pt. „Pierwszy śnieg” - W. Osuchowska-Orłowska - Wesoła szkoła (nagranie z taśmy magnetofonowej). /załącznik/
6. Poetyckie widzenie zjawiska przyrodniczego.
- Co cię zdziwiło w wierszu?
(To, że śnieg przedstawiony jest w postaci człowieka; - Bardzo często występuje wyraz
„biały”)
Wyszukiwanie w utworze niezwykłych poetyckich zwrotów.
„ Śnieg przyszedł wczesnym rankiem”
„ Stąpał bezszelestnie - jak to robią koty”
„ Białą, puchatą łapką - robi białe czary”
„ Otulony cały, w białej czapie na głowie, w białych rękawicach”.
Przedstawienie ruchem zjawisk poetyckich - improwizacja.
Ustalenie, że poetka przedstawiła śnieg w taki sposób jakby mówiła o człowieku.
Wyszukiwanie wyrazów związanych ze śniegiem. Uczniowie wpisują wyrazy pod
pytaniami. /praca w grupach./
Śnieg
Co można zrobić? Co wybielił ? jaki?
............................. ...................... ...................
............................. ...................... ...................
11. Próby układania zwrotów poetyckich w grupach i prezentowanie ich.
12. . Zabawa ruchowa - relaksacyjna przy muzyce „Budujemy dom ze
śniegu”.
Uczniowie stoją w kole. Nauczyciel komentuje i pokazuje.
gruntujemy fundament, śnieg - tupiemy obiema nogami;
otrzepujemy ręce - klaszczemy z góry na dół;
kładziemy kule śniegowe jedna na drugiej - kładziemy ręka na rękę, uderzamy;
to jest dach - klepiemy obiema rękami z jednej strony nóg;
to jest z drugiej strony dach - klepiemy z drugiej strony;
musi być antena - na dłoni kładziemy łokieć drugiej ręki i obracamy nią;
musi być piorunochron - to samo tylko drugą ręką;
wokół mojego domu będzie płot - pokazujemy rękami przed sobą ;
i drzwi do ogrodu - trącamy ręka o rękę;
oglądam dom z jednej strony - przykładamy rękę na czoło i patrzymy w jedną stronę;
z drugiej strony - patrzymy w drugą stronę;
idziemy do kolegi i opowiadamy co dokonaliśmy - maszerujemy;
kolega mnie chwali - klepiemy się w jedno ramię przeciwną ręką;
i ja jestem zadowolony - klepiemy się obiema rękami.
Zabawę powtarzamy 2 razy.
13. Wyliczanie ile razy poetka użyła wyrazu „biały”.
- Jak myślicie w jakim celu?
Np. Żeby pokazać jaki ten śnieg jest naprawdę biały.
- W której zwrotce użyła najwięcej tego słowa? (- w ostatniej).
- Czytanie ostatniej zwrotki wiersza.
14. Przekształcanie ostatniej zwrotki wiersza przez zamianę słowa „biały” na „szary” lub
„zielony” - czytanie.
- Jakie odczucia wywołuje zamiana przymiotnika biały na szary lub zielony.
15. Wysłuchanie piosenki pt. „Kolorowy śnieg”. Krótka rozmowa na temat treści piosenki.
Kolorowy Śnieg
Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,
że śnieg powinien być kolorowy?
Albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż...
Śnieg ten lepiłby się wspaniale,
a bałwan biały nie byłby, ale ....
Albo zielony ,......
Śnieżki tak samo w zimowej porze
byłyby wtedy w jakimś kolorze ....
Albo zielony, ....
Bardzo kolory by się przydały,
a tu tymczasem wciąż pada biały,
biały, bielutki, miękki, mięciutki
świeży, świeżutki śnieg...
16. Porównanie wyobrażenia śniegu w wierszu i na ilustracji /s. 13 Wesoła szkoła/.
17. Poetyckie wyobrażenie śniegu z wiersza - malowanie farbami na granatowym kartonie.
/praca w grupach./
Prezentacja prac i ocena.
Zabawa „Pajączek”.
Dzieci stoją w kole, rzucają kulę śniegową /kulę papierową/ wypowiadając dowolne działania lub zdania np. suma liczb 7 i 50 wynosi ... . Odpowiada uczeń, który chwyci kulę i rzuca do następnego. Uczniowie starają się rzucać tak, aby wszyscy otrzymali kulę.
20. Dodawanie liczb w zakresie 2000 sposobem pisemnym.
- Wpisywanie liczb w tabelkę - układ dziesiątkowy.
- Dodawanie w tabelkach.
- Rozwiązywanie zadań w kartach pracy nr.3 ćw. 1, 2, 3, 4.
21. Podsumowanie dnia i samoocena.
W domu. proponuję nauczyć się czytać wiersza „Pierwszy śnieg” oraz KP nr 6. ćw. 2, 3.
K.M. 3. ćw. 5, 6
Opracowała:
mgr Stanisława Kosakowska
Bibliografia
Przewodnik metodyczny - Wesoła szkoła - Kształcenie zintegrowane w kl. III wyd. WSiP Warszawa 2000
Załącznik
Wanda Osuchowska-Orłowska
Pierwszy śnieg
Śnieg przyszedł wczesnym rankiem:
wszyscy jeszcze spali,
miał na nogach puchate, śnieżnobiałe boty
i powiewał na wietrze jego biały szalik,
a stąpał bezszelestnie - jak to robią koty.
W białe, miękkie futerko otulony cały,
w białej czapce na głowie, w białych rękawicach,
białą, puchatą łapka - robi białe czary...
I nagle... tak jak z bajki, cała okolica!
Wszystko się wybieliło,
wszystko pięknie zalśniło,
wszystko się odmieniło!
Białe są dachy,
na wróble strachy,
białe ogrody
i samochody,
białe ulice
i kamienice, białe podwórka
i buda Burka,
białe sny dzieci,
księżyc biało świeci,
biały przystanek.
Biały poranek.