zdrowyduch, scenariusze zajęć z internetu


„W zdrowym ciele - zdrowy duch”

Temat: „ W zdrowym ciele - zdrowy duch” - przedszkolne majsterkowanie, przygotowujemy zdrowe sałatki warzywno - owocowe. Zajęcia połączone z kształtowaniem kompetencji matematycznych dziecka.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Metoda aktywizująca: pogadanka - z aktywnym uczestnictwem dzieci, kuchenne majsterkowanie, praca plastyczna

Formy:

Praca indywidualna i grupowa

Miejsce realizacji:

Przedszkolna sala dydaktyczna

Czas trwania:

około 30 min

Pomoce dydaktyczne:

Elementy piramidy - trójkąta żywienia (szablony produktów żywieniowych), składniki do sałatek - marchew, pomidor, seler, rzodkiewka, zielony ogórek itp.

Przebieg zajęć:

    1. „Co dla zdrowia dobre jest?” - pogadanka na temat tego, co jest dobre dla zdrowia. Nauczyciel zachęca dzieci do udziału w dyskusji na temat tego co ich zdaniem jest zdrowe i zalecane do spożywania, a które produkty są nie zdrowe i powinno się je ograniczać.

    2. „Trójkąt zdrowia” - praca plastyczna - na podstawie wcześniejszych przemyśleń przedszkolaków tworzymy „trójkąt” - piramidę zdrowego odżywiania, gdzie na jej szczycie (wierzchołku) mieszczą się produkty, których nie powinno się spożywać zbyt często (słodycze, tłuszcze zwierzęce), zaś u jej podstawy produkty zdrowe - którymi powinno się wzbogacać dietę ( warzywa, owoce, produkty skrobiowe i mleczne). Zwracamy uwagę na kształt naszej piramidy (trójkąt) - staramy się odszukać w naszym otoczeniu kształtów trójkąta.

    1. „Przedszkolne pyszności” - majsterkowanie kuchenne - dzielimy się na mniejsze zespoły i na podstawie wcześniej stworzonej piramidki zdrowego odżywiania przygotowujemy przepyszne sałatki warzywno - owocowe. Każda grupa posiada swój ilustrowany przepis sałatki, który nauczyciel dokładnie z grupą omawia - zgodnie z nim przedszkolaki muszą odmierzać ile, jakich składników dodać do sałatki posługując się przy tym pojęciami lekki - ciężki, lżejszy - cięższy, duży - mały, większy - mniejszy.

    1. „Mniam, mniam...” - podsumowanie zajęć, nauczyciel rozkłada na dywanie szablony buzi uśmiechniętych, obojętnych i ponurych - niezadowolonych, prosi by każde dziecko wybrało dla siebie jedną z buź, która odpowiada temu, jak bardzo podobały się dziecku zajęcia - konsumpcja sałatek.


