Scenariusz zajęć zintegrowanych ze szczególnym uwzględnieniem języka polskiego.

Prowadzące: Bernadetta Bednarz i Anna Całek

Temat kompleksowy: Układamy wesołe historie

Temat: Czy można narysować wiersz?

Klasa: 1

Cele ogólne:

- zapoznanie z cechami charakterystycznymi wiersza

- doskonalenie umiejętności sprawnego czytania

- doskonalenie umiejętności wyszukiwania rzeczowników w tekście

- kształtowanie umiejętności tworzenia rymów

- umiejętność tworzenia zdrobnień

- rozbudowywanie zasobu słownikowego dziecka

- kształtowanie umiejętności przekładania słów na gesty i obrazki

Cele operacyjne:

- uczeń rozumie sens wypowiedzi,

- czyta teksty poprawnie i wyraziście

- wyodrębnia w utworze kolejne wydarzenia, dostrzega związki między nimi

- rozpoznaje rzeczowniki jako wyrazy oznaczające osoby, rzeczy, rośliny i zwierzęta

- umie rozwiązać prostą krzyżówkę

Środki dydaktyczne: plansza z krzyżówką, podręcznik i zeszyt ćwiczeń

Metody:

Formy:

Treści programowe:

1. Słuchanie wypowiedzi nauczyciela i innych osób.
2. Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciel i rówieśników.

3. Wypowiadanie się pełnymi zdaniami.

4. Poprawne, płynne i wyraziste czytanie zdań i tekstów. Ciche czytanie ze zrozumieniem wyrazów i zdań

5. Płynne, czytelne, estetyczne i bezbłędne przepisywanie wyrazów i zdań

6. Rzeczowniki jako wyrazy oznaczające osoby, rośliny, zwierzęta.

Przebieg zajęć:

  1. Czy można narysować wiersz?

-rozmowa z dziećmi na temat budowy wiersza i rymów. Na tablicy jest tekst:

Łóżko, kołdra, poduszeczka,

Pod kołderką śpi laleczka.

P: „Co jest na tablicy?”

D: odpowiadają np. wierszyk

P: „A skąd wiecie?” opowiadam czym charakteryzuje się wiersz, zwracam uwagę na rymy.

P: „Jak zilustrować te rymowankę?”

- propozycje dzieci.

P: Nauczyciel pokazuje inny sposób rysowania wiersza.

Wypowiadając słowa, rysuje kolejne elementy obrazka na tablicy:

Łóżko, kołdra

Poduszeczka, pod kołderka śpi laleczka.

-Prezentacja zagadki:

Kreska, kluska, uszka do tego.

Zgadnij, co to takiego?

-Próby powtórzenia przez dzieci rysunków z recytacja rymowanek.

2. Zapoznanie dzieci z tekstem „Przygoda kota”- wyjaśnienie, że niektóre wyrazy zostały zastąpione ilustracjami.

-Ciche czytanie opowiadania.

-Głośne czytanie kolejnych fragmentów przez dzieci.

-Wyjaśnienie humoru zawartego w opowiadaniu i ułożenie innego tytułu do historyjki o kocie.

3.Czytanie rymowanek o zwierzętach i zastępowanie niektórych słów rysunkami-praca w zeszycie ćwiczeń. Prezentacja rysunków.

-Układanie własnej rymowanki z rysunkami.(zadanie do domu)

4..Zabawa ruchowa.

- naśladowanie zwierząt.

-Nauczyciel czyta krótkie wierszyki a dzieci mają za zadanie naśladować wszystko o czym czyta nauczyciel.

Ptak

Na gałązce usiadł ptak:

Zaszczebiotał, zatrzepotał,

Ostry dzióbek w piórka otarł,

Rozkołysał cały krzak.

Potem z świrem frunął w lot!

A gałązka rozhuśtana

Jeszcze drży uradowana,

Że ją tak rozpląsał trzpiot.

idzie rak
nieborak,
czasem naprzód,
czasem wspak,
jak ugryzie będzie znak.

Zajączki
Zajączki, zajączki, zajączki
Skakały przez pola i łączki,
stanęły od lasem i patrzą
Jak dzieci się bawią i skaczą.
A dzieci podały im rączki
i z dziećmi skakały zajączki.

5. Gromadzenie na tablicy wyrazów-zdrobnienia typu: kot-kotek, płot-płotek, itp.

-Ustne układanie własnych rymowanek wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa i wspólne ustalenie, jakie wyrazy można zastąpić rysunkiem.

6. Rozpoznawanie rzeczowników- samodzielne rozwiązywanie krzyżówki w zeszycie ćwiczeń.

-Przypomnienie, że rzeczowniki oznaczają nazwy ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy.

Odpowiadają na pytania: Kto? Co?