4 SŁUP
Wstępne wymiarowanie słupa
B25 (C20/25) fcd = 13,3MPa
fck= 20 MPa
fctm= 2,2 MPa
Ecm = 30000 MPa
Stal A-III 34GS fyd = 350 MPa
fyk = 410 MPa
b= 0,35 m;
h= 0,35 m
lo= lcol x β = 0,7 x 5,05 = 3,535 m
Zebranie obciążeń:
-reakcje podciągu (podpora B) 352,5 kN
-obciążenia z górnej kondygnacji 1500*1,2=1650 kN
-ciężar własny słupa 25,0*0,35*0,35*(5,0+0,4-0,7)=14,40 kN
G=14,40*1,1=15,84 kN
Obciążenie całkowite
Nsd= 352,5+1650+15,84=2018,34 kN
Przyjęto Nsd= 2020 kN
Długotrwała część obliczeń przy założeniu że 50% obciążeń użytkowych działa długotrwale
-reakcje podciągu
VBL,lt=1,286*68,44+1,321*0,5*73,32 =136,44 kN
VBP,lt= 1,095*68,44+1,274*0,5*73,32 =121,65 kN
VB,lt= 136,44 + 121,65 =258,10kN
Obciążenie podciągu oddziaływaniem żebra w osi słupa
VŻ,lt=68,44+0,5*73,32=105,10 kN
Obciążenie z górnej kondygnacji 1650 kN
-Ciężar własny słupa G=14,40*1,1=15,84 kN
-Obciążenie długotrwałe Nsd,lt= 258,10+105,10 +1650+15,84=2029,04 kN
Przyjęto Nsd,lt=2030 kN
Mimośród niezamierzony ea
W ustrojach szkieletowych o węzłach przesuwnych dla elementów n- kondygnacji licząc od góry
ea =
ea =
ee=0
e0=eprzyjęto ea = 0,012 m
ponieważ:
należy uwzględnić w obliczeniach wpływ smukłości oraz obciążeń długotrwałych.
Umowna siła krytyczna Ncrit
ee = 0
eo = ee + ea = 0,012 m
Ncrit =
Ic =
m4 ρ =0,7% a1=a2 = 0,04 m
klt - współczynnik uwzględniający wpływ działania obciążenia długotrwałego
klt = 1 + 0,5
wpółczynnik pełzania φ = 2,4
klt = 1 + 0,5
Przyjęto sumaryczny stopień zbrojenia słupa Σρ=0,1%
przyjmuję
Is =
m4
MN
es1 mimośród względem zbrojenia rozciąganego
es1 = etot + 0,5h - a1 = 0,021+0,5 x 0,35 - 0,04=0,156 m
es2 = es1 - d + a2 = 0,31 -0,156 -0,04 = 0,114 m
Obliczenie przekroju zbrojenia
ξ eff,lim= 0,53
x eff,lim = ξ eff,lim x d = 0,53 x 0,31 = 0,16
x eff =
x eff > x eff,lim
skorygowane wartości xeff
x eff = a2 +
x eff = 0,373> d = 0,31 m
zakładamy x eff = d (mały mimośród)
cm2
Przyjmuję 4 φ 18 o As = 10,17 cm2
ρ=
=
=0,93%
Rozstaw strzemion słupa przyjęto 26 cm. Jest to wartość mniejsze od wymaganego maksymalnego rozstawu strzemion w słupie.
15*ø=15*1,8=27cm
W miejscu łączenia prętów rozstaw strzemion zmniejszono do połowy tj. 13 cm.
Projekt stropu żebrowego - słup
16