5505, scenariusze zajęć z internetu


KONSPEKT ZAJĘCIA Z ZAKRESU MOWY I MYŚLENIA W GRUPIE 6-LATKÓW

TEMAT: PRZYJĘCIE W ZAMKU KRÓLOWEJ BAŁAGANIARY -zabawy dydaktyczne

CELE:

Dziecko:

-uzupełnia wyrazy brakującą głoską , określa jej miejsce

-rozpoznaje znaki graficzne poznanych liter : o, a, e, i, m, t, l

-różnicuje głoski na spółgłoski i samogłoski

- odczytuje imiona kolegów oraz własne imię

-dokonuje syntezy zdań

-wie, że należy dbać o porządek w najbliższym otoczeniu

Część wstępna:

1/Opowiadanie nauczycielki w oparciu o utwór D. Gellner „ Królowa Bałaganiara”

Za siódmą górą, za siódmą rzeką w pewnym zamku mieszkała królowa , którą wszyscy nazywali Bałaganiarą . W zamku okropny był nieporządek : zwalona wieża , nie było grządek . W tym zamku nic nie leżało na swoim miejscu . Królowa ciągle biegała po pokojach i czegoś szukała . To zniknęła jej suknia,

którą znaleziono na drzewie, to znikały jej kolczyki, korale a wszystko przez to , że nigdy niczego nie odkładała na miejsce. Pewnego dnia wpadła na świetny pomysł .

2/ Dzieci dokonują syntezy podanego zdania:

Zrobię STOP przyjęcie STOP w STOP moim STOP zamku STOP.

Część główna:

1/ Królowa nakrywa do stołu - zabawa rozwijająca słuch fonemowy

Wszystkie dzieci otrzymują koperty z poznanymi literami: o, t, i , m , l , a , e

Nauczycielka opowiada -.wybrane dzieci ustawiają kolejno na stole rekwizyty o których mowa.

- Królowa położyła na stole „ brus” , ale coś jej się zgubiło. Co? / literka „o”/

/dzieci podnoszą do góry właściwą literę/ . Określają jej miejsce w wyrazie.

-ustawiła na stole „alerze”- dzieci odgadują , że zniknęła literka „t”

-położyła na stole „wdelce”- „i”

-postawiła na stole „andarynki”- „m”

- „meko”- „l”

-„cisto”-„a”

-postawiła na stole , żeby było pieknie „serc”- „e”

2/ Dzieci dokonują syntezy podanego zdania:

Zapraszam STOP wszystkie STOP dzieci STOP do STOP tańca STOP.

3/ Szukamy zagubionych liter- zabawa utrwalająca znajomość spółgłosek i samogłosek /litery porozkładane na dywanie/

Dzieci tańczą przy muzyce . Na przerwę Królowa wydaje polecenia :

- zgubiły mi się samogłoski, stańcie przy nich tak żeby żadna nie została sama

- zgubiły mi się spółgłoski itp.

4/ Co zgubiła królowa? -zabawa rozwijająca słuch fonemowy

Na tablicy przypięte ilustracje : list, lalka, kot, taca ,lampa

Nauczycielka podaje nazwy przedmiotów, które zgubiła w tamtym tygodniu królowa.

Dzieci odgadują jakie przedmioty ginęły w kolejnych dniach tygodnia na podstawie podanych kryteriów:

- w poniedziałek zginęły przedmioty rozpoczynające się głoską l itp.

Nauczycielka pokazuje palcem ilustracje -przy właściwej dzieci wstają.

5/ Wizytówki- zabawa połączona z elementami czytania

Dzieci siadają w kole . Nauczycielka rozkłada przed nimi wizytówki z imionami kolegów. Każdy odczytuje

imię z kartki. Wizytówki są pomieszane. Przy muzyce dzieci maszerują wokół wizytówek. Na hasło

„siadamy” każdy zajmuje miejsce przed karteczką ze swoim imieniem

Zakończenie:

1/ Dzieci tworzą zakończenie bajki o królowej Bałaganiarze

2/ Praca indywidualna : dzieci łączą obrazek ze schematem oraz zaznaczają kolorem czerwonym samogłoski

Opracowanie: Krystyna Lenczewska


