Marek Biesiada 29. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie I B Gimnazjum

Temat: Wierzenia i osiągnięcia naukowe Egipcjan.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Gdzie znajduje się Egipt?

    • Gdzie ukształtowało się życie Egiptu?

    • Jakie granice miał Egipt?

    • Jak był podzielony Egipt?

    • Jaki obszar wchodził w skład Egiptu Dolnego?

    • Jaki obszar wchodził w skład Egiptu Górnego?

    • Dlaczego rzeka Nil była ważna dla Egiptu?

    • Kto stał na czele państwa?

    • Jaką władzę miał faraon?

    • Co to jest władza despotyczna?

    • Jak było podzielone społeczeństwo Egiptu?

    • Co to były nomy?

    • Kim byli nomarchowie?

    • Jakie obowiązki mieli urzędnicy?

    • Jakie były kary w Egipcie za nadużycia?

    • Na co szły podatki Egipcjan?

    • Jakie obowiązki mieli kapłani?

    • Jakie obowiązki mieli chłopi?

    • Skąd wywodzili się niewolnicy?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Wierzenia i osiągnięcia naukowe Egipcjan.

    1. Religia

    a. charakter religii:

    • Jaki charakter miała religia egipska?

    • Jakie cechy posiadali bogowie egipscy?

    • Dlaczego życie pozagrobowe była dla Egipcjan bardzo ważne?

    • Jakiej czynności dokonywali Egipcjanie w celu dostąpienia życia po śmierci?

    b. kapłani - najważniejsza grupa ludzi po faraonowie

    • Kto sprawował obrzędy religijne?

    • Jaką ważni byli kapłani w hierarchii społecznej Egiptu?

    c. bogowie egipscy

    • Jakich bogów mieli Egipcjanie?

    • Czy w każde miasto posiadało własne bóstwo?

    d. świątynie

      • Gdzie znajdowały się siedziby bóstw?

    2. Osiągnięcia naukowe Egipcjan

      • Jakie osiągnięcia naukowe mieli Egipcjanie?

      • Jak Egipcjanie stosowali matematykę w praktyce?

      • W czym Egipcjanie wykorzystywali geometrię

    • Do czego wykorzystywano astronomię?

    • Jakie osiągnięcia w medycynie mieli Egipcjanie?

    3. Sztuka egipska

    • Czym charakteryzowała się sztuka egipska?

    • Jakie znamy zabytki kultury egipskiej?

    4. Pismo egipskie

      • Jak nazywamy pismo egipskie?

    • Jakich materiałów pisarskich używano w Egipcie?

    • Do czego Egipcjanie używali pismo?

    • Co dawała w Egipcie umiejętność pisania?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 37.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Religia

    a: charakter religii:

    • politeizmem (wielobóstwo),

    • bogowie byli hybrydami (mieli postać zwierząt i ludzi)

    • czczono niektóre zwierzęta: byki, węże, koty, flamingi skarabeusze,

    • wiara w życie pozagrobowe - warunkiem wieczności było zabezpieczenie ciała przed rozkładem, dlatego balsamowano ciało;

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 37.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    b. kapłani - najważniejsza grupa ludzi po faraonowie

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 37.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    c. bogowie egipscy

    • najważniejsi bogowie:

    - Ra - bóg słońca, Horus - bóg całego państwa, patron władzy królewskiej, Ozyrys - bóg zmarłych, jego żona Izyda - pani nieba, Hator była boginią miłości, tańca i radości, Anubis - bóg zmarłych

    - każde miasto posiadało własnego boga opiekuna.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 37.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    d. świątynie

    - każdemu bóstwu było poświecona świątynia, dlatego też kapłani nie stanowili również warstwy jednolitej,

    - świątynie były zarządzane przez kapłanów, do których tylko oni mieli wstęp,

    - bogom w świątyniach składano ofiary tj. jedzenie i picie wierząc, że mają takie same potrzeby jak ludzie.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 38.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Osiągnięcia naukowe Egipcjan

    a. matematyka

    b. geometria - budowa piramid czy kanałów nawadniających

    c. astronomia

    • stworzenie kalendarza słonecznego, wprowadzając podział roku na 365 dni

    d. medycyna

    • umiejętność balsamowania zwłok

    • operacje na otwartej czaszce

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 38.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Sztuka egipska

    • popiersie Nefretete

    • wielki posąg sfinksa w Gizie

    • obelisk - wąski czteroboczny obelisk pokryty napisami

    • piramidy - zbudowane z 2 milionów bloków (każdy 2 tony), które były grobowcami faraona; grobowce te były wyposażone w wspaniałe przedmioty używane przez faraona za życia

    • rzemiosło artystyczne: ceramika (naczynia fajansowe), złotnictwo, wyroby ze szkła np. lustra, wyroby z drewna np. meble

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 38.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Pismo egipskie

    a. hieroglify - pismo obrazkowe lub składające się z systemu znaków

    b. materiał pisarski:

    • kamień - wykuwano znaki młotkiem lub przecinakiem

    • drewno lub skóra - pisano specjalnym rylcem

    • papirus - do pisania używano trzciny lub tuszu

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaką religie wyznawali starożytni Egipcjanie?

    • Którym bogom oddawano cześć?

    • Wymienić osiągnięcia cywilizacyjne starożytnych Egipcjan?

    • Jakie były osiągnięcia kultury egipskiej?

    • Jakim pismem posługiwali się Egipcjanie?

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 4,6,7/20-21. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 5/39

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    4