Zadanie 1.
Oblicz, działania wykonaj na ułamkach zwykłych:
![]()
![]()
![]()


Zadanie 2.
Oblicz, działania wykonaj na ułamkach dziesiętnych:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Zadanie 3.
Paweł w ciągu trzech dni pokonał trasę długości 75 km. Pierwszego dnia pokonał 0,28 całej trasy, drugiego dnia ![]()
całej trasy. Ile kilometrów pokonał trzeciego dnia?
Zadanie 4.
Tomek miał 48 zł. Za czasopismo „Komputer” zapłacił 6,40 zł , a za książkę zapłacił ![]()
pozostałej kwoty Ile pieniędzy mu zostało?
Zadanie 5.
Wiedząc, że
1 kg sera żółtego kosztuje 18,50 zł,
1 bułka kosztuje 0,35 zł
Oblicz, ile reszty otrzymał Adam z 10 zł, jeżeli kupił 0,3 kg sera żółtego oraz 10 bułek.
Zadanie 6.
Ola i Kasia wybrały się do piekarni. Ola za 6 bułek i 5 pączków zapłaciła razem 10,90 zł.
Oblicz, ile złotych kosztuje jedna bułka wiedząc, że jeden pączek kosztuje 1,40 zł.
Ile złotych zapłaciła Kasia za 10 bułek i jednego pączka razem?
Zadanie 7.
W gazecie ukazało się zaproszenie do udziału w konkursie w zbieraniu puszek po napojach. Za każde 200 kg puszek wygrywa się atrakcyjne nagrody. Szkoła Podstawowa przystąpiła więc do akcji. Oto rezultaty:
klasy pierwsze, drugie i trzecie zebrały razem 58,6 kg puszek
klasy czwarte - 47,5 kg
klasy piąte - dwa razy więcej niż klasy czwarte
klasy szóste - o 9,4 kg mniej niż klasy piąte
Czy szkoła otrzyma nagrodę? Zapisz obliczenia.