Scenariusz zajęć

z zakresu edukacji polonistycznej

Data:

Grupa wiekowa: 3-6 latki

Treści programowe:

-  wypowiadanie się na temat wysłuchanego tekstu,

- słuchanie wierszy,

- odpowiadanie na pytanie dotyczące utworu literackiego,

- składanie pociętych obrazków w całość wg. podanego wzoru,

Temat zajęć: Słuchanie wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”.

Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:

- uważnie słucha wiersza,

- wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza,

- układa pocięty obrazek w całość wg. wzoru,

Metody nauczania:

- czynne

- słowne

- oglądowe

Formy organizacyjne:

- zbiorowe

- indywidualne

- zespołowe

Środki dydaktyczne: treść wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”, sylwety zwierząt i pojazdów wyst. w wierszu, puzzle dla każdego zespołu, karty pracy.

Szczegółowy przebieg zajęć:

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Wstęp

Rozwinięcie

Zakończenie

Powitanie dzieci, zaproszenie na dywan,

Czytanie wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”,

Rozmowa nt wiersza;

O co kłóciły się zwierzęta?

Jakie zwierzęta się kłóciły?

Jakie pojazdy pojawiają się w wierszu?

W jaki sposób pojawiła się wiosna?

Skąd wiemy, że przychodzi wiosna?

Praca przy tablicy,

Praca w zespołach - układanie puzzli,

Zabawa ruchowa „Ruchliwa ulica”,

Karty pracy,

Sprawdzenie i ocena prac dzieci.

dzieci uważnie słuchają wiersza, zapamiętują zwierzęta, środki lokomocji,

wypowiadają się nt. wiersza,

doczepiają do tablicy zwierzęta, następnie pojazdy, których nazwy pojawiły się w wierszu,

układają pocięty obrazek wg. wzoru,

naśladują samochody poruszając się po sali, na sygnał „czerwone światło” jak najszybciej zatrzymują się,

zaznaczają zwierzęta i pojazdy, które pojawiły się na zajęciach,