KONSPEKT LEKCJI W KLASIE I

Prowadzący: Milena Derlikiewicz

Data: 18.09.2007

Klasa: I c

Temat: Mapa jako rysunek powierzchni Ziemi.

Cele lekcji:

  1. zapamiętanie wiadomości:

  • zrozumienie wiadomości:

    1. zastosowanie w sytuacjach typowych:

    1. zastosowanie w sytuacjach problemowych:

    Metody pracy:

    1. asymilacji wiedzy:

    Środki dydaktyczne:

    PRZEBIEG LEKCJI

    Ogniwa lekcji

    Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Środki dydaktyczne

    Uwagi

    Część wstępna

    • Przywitanie się z uczniami.

    Dzień dobry. Nazywam się Milena Derlikiewicz , jestem studentką IV - mam nadzieję - roku na AP w Słupsku i w ramach praktyk przeprowadzę z Wami lekcję.

    • Sprawdzenie obecności.

    • Wpisanie tematu lekcji do dziennika lekcyjnego.

    • Przywitanie z nauczycielem.

    • Przygotowanie uczniów do lekcji.

    2-3 min.

    Kontrola uczniów

    • Sprawdzenie pracy domowej - zadanie pytań kontrolnych dotyczących poprzedniego tematu zajęć.

    7 min.

    Nawiązanie do nowego tematu

    Dziś na lekcji zapoznamy się - a właściwie przypomnimy z gimnazjum - definicję mapy, utrwalimy pojęcie skali, poznamy jej rodzaje i będziemy rozwiązywać zadania z nią związane.

    • Podaje temat lekcji: „MAPA JAKO RYSUNEK POWIERZCHNI ZIEMI”

    3 min.

    Realizacja nowego materiału

    • Realizacja nowego materiału.

    Na początek definicja mapy. Czy ktoś ma pomysł, pamięta z gimnazjum?

    Na stronie 11 w Waszych podręcznikach znajdziecie definicję, kto odczyta?

    MAPA to rysunek powierzchni Ziemi, ciała niebieskiego, nieba wykonany na płaszczyźnie, w pomniejszeniu, za pomocą odpowiednich znaków umownych i według ściśle określonych reguł matematycznych.

    Jedną z nich jest właśnie skala.

    Definicja skali jest także na stronie 11. odczytajcie.

    SKALA to matematyczny stosunek dwóch liczb: odległości na mapie do odpowiadającej jej odległości rzeczywistej na powierzchni Ziemi.

    W jakiej postaci może wystąpić skala?

    1. skala liczbowa

    1:2 000000

    1. skala mianowana

    1cm - 2 000000cm

    1cm - 20000m

    1cm - 20km

    ZASADY:

    200000cm:100 ->2000m (100cm = 1m)

    000m:1000 ->2km (1000m = 1km)

    1. postać graficzna

    20 0 20 40 60

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    1cm

    Zostaje omówiony odcinek wsteczny, jaką spełnia rolę.

    Którą skalę określimy mianem dużej:

    • 1:25000 ∗

    • 1:10000000?

    Skala duża czyli taka, która przedstawia obszar z dużą dokładnością.

    Przejdźmy teraz do rozwiązywania zadań.

    Pierwszy przykład zostanie rozwiązany na tablicy, a jego treść jest w Waszych podręcznikach na stronie 12. Zadanie 1

    Odległość w linii prostej między Krakowem a Kielcami zmierzona na mapie w skali 1:500000 wynosi 20cm. Oblicz odległość rzeczywistą w linii prostej między tymi miejscowościami.

    s - 1:500000

    d - 20cm

    D = ?

    1cm - 5km

    s = m/M = d/D

    1cm/5km = 20km/D - niewiadoma jest u góry dlatego odwracamy wzór

    5km/1cm = D/20cm

    D = 5km*20cm/1cm

    D = 100km

    Zadanie 2

    S - 1:50000

    D = 3km

    d = ?

    1cm - 0,5km

    s = m/M = d/D

    1cm/0,5km = d/3km - wyznaczamy d

    1cm*3km/0,5km = d

    d = 6cm

    Zadanie 3

    s - 1:5000

    p = 6cm²

    P = ?

    1cm - 0,05km

    s = (m/M)² = p/P

    (1cm/0,05km)² = 6cm/P - niewiadoma na dole

    1cm²/0,0025km² = P/6cm

    P = 0,0025km²*6cm²/1cm²

    P = 0,015km²

    Ile to ha?

    W 1km² jest 100ha;

    1km²=1000m/1000m; 1ha=100m/100m

    P = 1,5ha = 15000m²

    Zadanie 4

    s - 1:100000

    P = 2,5ha = 0,025km²

    p = ?

    1cm - 1km

    (m/M)² = p/P

    (1cm/1km)² = p/0,025km²

    1cm²/1km² = p/0,025km²

    p = 1cm²*0,025km²/1km²

    p = 0,025km²

    • Obraz przedstawiający Ziemię.

    • Stosunek dwóch liczb określający ile razy rysunek na mapie został pomniejszony w stosunku do rzeczywistości.

    28 min.

    Zadanie domowe

    • Zadanie pracy domowej

    Odległość w terenie wynosi 100km, odległość na mapie 5cm. Oblicz skalę mapy.

    Oraz zadanie 3 i 4 ze strony 12.

    Odpowiedź 20km

    2 min.

    Utrwalenie materiału

    • Nauczyciel w celu powtórzenia wiadomości z lekcji zadaje pytania związane z przeprowadzoną lekcją.

    2 min.