Konspekt do zajęć w grupie dzieci 6-letnich

Zagadnienie programowe: Poznanie sposobów przygotowania się zwierząt do zimy (gromadzenie pożywienia, zmiana upierzenia, zapadanie w sen zimowy, odlot ptaków).

Temat: Ćwiczenia w mówieniu na podstawie wiersza Cz. Janczarskiego "Miś".

Cele ogólne:

 

Cele operacyjne:

Pomoce: wiersz Cz. Janczarskiego „Miś”; obrazki zwierząt oraz miejsc (miś-legowisko, jeż-kotlinka, borsuk-nora, żaby-strumyk, komar-dąb) ;obrazki: borsuk, niedźwiedź, jeż, wilk, lis, sarna, wiewiórka, dzik; kartoniki z napisami zwierząt.

 

Przebieg

  1. Rozwiązanie „Jesiennej zagadki”.

Kto przynosi deszcze i szarugi,

Dni krótkie, a wieczór długi?

Kto ptaki wysyła za morze,

A jeże i borsuku usypia w norze?

( jesień )

  1. Wypowiedzi na temat : Dlaczego jesień tak postępuje?

  2. Słuchanie wiersza „Miś”

Siedział miś pod sosną, mruczał

i zwierzęta tak pouczał:

„Idzie zima, sen zimowy

jest krzepiący, smaczny, zdrowy”.

Ten słuchał, ów słuchał,

Śpią zwierzęta na poduchach.

Miś położył łeb na łapie,

w legowisku ciepłym chrapie.

Jeż w kotlince śpi niebożę,

Borsuk usnął w ciemnej norze,

ziewnął szczerze - już śpi smacznie,

wkrótce pewnie chrapać zacznie.

Żaby w mule śpią w strumyku.

Chudy komar już nie bzyka.

W starym dębie śpi w szczelinie.

Zbudzi się, gdy zima minie.

  1. Rozmowa na temat treści wiersza.

 

  1. Zabawa dydaktyczna : „Połącz obrazki”.

Dzieci mają za zadanie połączyć obrazki zwierząt z obrazkami miejsc, gdzie zwierzęta zapadają w sen zimowy.

  1. Oglądanie obrazków zwierząt

  1. Ćwiczenia gramatyczne: „Co robią zwierzęta?” na podstawie ilustracji

Dzieci określają czynności zwierząt za pomocą czasowników w liczbie pojedynczej, np.:

  1. Zabawa odprężająca: „Niedźwiedź jesienią”

Dzieci mają sobie wyobrazić, że są niedźwiedziami, które mają pełne brzuchy. Są leniwe, ociężałe, ich łapy nie chcą się poruszać. Każde dziecko-niedźwiedź kładzie się wygodnie na dywanie i zwija w kulkę, żeby mu było ciepło i miło. Ziewa, zamyka oczy, zasypia i przez chwilę leży nieruchomo w ciszy.

  1. Zabawa językowa: „Jesienne rozmowy zwierząt”.

Dzieci losują kartoniki z nazwami zwierząt i odczytują je. Następnie ustalają krótką rozmowę, jaką mogą poprowadzić w imieniu dwóch wylosowanych zwierząt.

  1. Zabawa bieżna: „'Wiewiórki w dziupli”.

Dzieci dobierają się trójkami. W każdej trójce dwoje staje naprzeciw siebie i podaje sobie ręce, trzecie zaś staje między nimi. To wiewiórka w dziupli. Poza dziuplami staje jeden lub dwóch wolnych uczestników zabawy. Na hasło nauczyciela „Wiewiórki w dziupli” dzieci zamieniają się między sobą miejscami. Wybiegają więc z dziupli i wbiegają do innych, wolnych.

Opracowała: Maria Długosz