Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców.

      1. opracowanie i prowadzenie mgr Barbara Drążewska

grupa dzieci 6-letnich „Słoneczka”

Temat: „Jesienne nastroje” - wprowadzenie liczby i cyfry 6”.

Cele:

Cele operacyjne:

Dziecko:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

kasata audio z odgłosami, kartoniki z cyframi od 1 do 6,instrumenty perkusyjne, opaski dla dzieci, liczmany, koperty ze zwierzętami, obręcze, wełna, karta pracy, 6 obręczy.

Przebieg:

1.Nawiązanie do „6” - Ile mamy lat? Jaka jest najlepsza ocena w szkole?

Każdy chce otrzymywać szóstki w szkole zobaczymy, kto dzisiaj wykona wszystkie zadanie na 6 .

2.Zapoznanie z wyglądem cyfry „6” ( wspólnie z dziećmi omówienie jej kształtu), z czym nam się kojarzy, co przypomina?

3Kreślenie jej kształtu w powietrzu, na kartonie farbą -palcem, układanie z wełny.

4. „Który instrument zaprasza do zabawy” -dzieci z opaskami (emblematy przedstawiające stan pogody -wiatr, deszcz, słońce) na głowach poruszają się rytmicznie przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Z elementem ćwiczeń ortofonicznych.

5.„Uzupełnij do 6” - wykonywanie zadań matematycznych (dzieci mają do dyspozycji liczmany).

4.Zabawy typu: Ile razy trzeba klasnąć, podskoczyć, tupnąć, itp. żeby było 6?

5. „Nawlekanie korali”- zabawa ruchowa (dzieci poruszają się ze swoimi emblematami- figurami geometrycznymi, przy piosence „Korale Jesieni”. Na podane hasło ustawiają się według pokazanego przez nauczycielkę wzoru).

6. „Zadania na 6”- wykonywanie różnorodnych zadań związanych z aktualnie przerabianą tematyką ( w 3 zespołach).

- Za pomocą słomki przenieś liście na talerzyk i policz je.

7.Zabawa ruchowa

Na podłodze rozmieszczonych jest 6 obręczy podpisanych cyframi.

Dzieci biegają, na sygnał zatrzymują się i liczą uderzenia w bębenek. Zbierają się przy obręczy podpisanej odpowiednią cyfrą na przykład 5 uderzeń - stają przy obręczy z cyfrą 5. Przy powtórzeniach zabawy chłopcy liczą uderzenia bębenka osobno, dziewczynki osobno i zajmują miejsca wokół wybranych obręczy. W zabawie można także utrwalić pojęcia wewnątrz obręczy, na zewnątrz, wydając odpowiednie polecenia.

  1. „Szóstka oszustka”- na podstawie wiersza omówienie zadania indywidualnego na karcie pracy („Odszukaj i pokoloruj cyfrę 6 ”).

  2. Ocena pracy dzieci -Czy wszyscy pracowali na szóstkę?