SCENARIUSZ ZAJĘCIA

PROWADZĄCA: Teresa Zarzycka

GRUPA WIEKOWA: 6 latki

KRĄG TEMATYCZNY: W ZIMOWE DNI

TEMAT DNIA: SIEDEM DNI MA TYDZIEŃ

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE - dzieci:

FORMA:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz Dni tygodnia Marii Litewskiej, ilustracje do wiersza, napisy z nazwami dni tygodnia, cyfry od 1 do 7, koperty z sylabami, rebus, balony w siedmiu kolorach (dla każdego dziecka), różne kalendarze, płyty z nagraniami: M. Bogdanowicz W co się bawić z dziećmi, utworu Mozarta Aria Papagena z opery Czarodziejski flet, zabaw wg pedagogiki zabawy Powitalna piosenka, Magiczna liczba siedem.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

  1. Zabawa na powitanie Taniec na dzień dobry wg pedagogiki zabawy Klanza.

  2. Rozwiązanie rebusu tydzień .

  3. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego wiersza Marii Witewskiej Dni tygodnia. Na tablicy przypięte ilustracje do wiersza oraz nazwy dni tygodnia. Wymienienie przez dzieci, po kolei, nazw dni tygodnia, ustalenie ile dni ma tydzień, jakim dniem zaczyna się tydzień, a jakim kończy. Ustalenie, jak się nazywa pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, piąty, szósty i siódmy dzień tygodnia.

  4. Zabawa z balonami przy utworze Mozarta Aria Papagena z opery Czarodziejski flet.

(Na podstawie koloru balonu, zapisanej na nim cyfry dzieci ustalają, jakim są dniem

tygodnia.)

  1. Układanie kalendarza pokazującego rytm i regularność tygodnia. Poprawne używanie określeń: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”, wyjaśnienie pojęcia tydzień.

  2. Zabawa w Magiczną liczbę siedem.

  3. Prezentacja różnych kalendarzy, wyjaśnienie, do czego służą, odczytanie różnych informacji (imiona, oznaczenia świąt...)

  4. Praca w małych zespołach:

  1. Zabawa przy piosence Stonoga.

  2. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela i ich ocena przez dzieci.

1