Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 5-letnich

Data: 29.03.2010r.

Grupa: „Stokrotki” - pięciolatki

Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska

Temat: „Świąteczne przygotowania”

Cele ogólne:

- rozwijanie mowy i logicznego myślenia;

- zapoznanie z tradycjami Świąt Wielkanocnych;

- doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej;

Cele operacyjne:

- wypowiada się na podany temat;

- klasyfikuje obrazki;

- wymienia czynności wykonywane przed świętami;

- nazywa produkty z wielkanocnego koszyczka;

- dokonuje analizy i syntezy wzrokowej.

Metody:

- słowna;

- problemowa.

Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne: karty świąteczne, opowiadanie B. Szelągowskiej Wielkanocne zwyczaje, obrazki świątecznych symboli, tamburyn, przedmioty związane z Wielkanocą, opaska na oczy, koszyczek.

Przebieg:

  1. Oglądanie kart świątecznych.

Zwrócenie uwagi na powtarzające się na nich elementy; wskazywanie symboli, które kojarzą się z Wielkanocą.

  1. Ćwiczenia klasyfikacyjne „Z jakimi świętami się kojarzą?

Dzieci odwracają obrazki świątecznych symboli położone na podłodze obrazkiem ku dołowi. Rozpoznają, co się na nich znajduje i z jakimi świętami się kojarzą - Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą. Obrazki przedstawiają: baranka, choinkę, koszyczek, bombkę choinkową, kurczątko, opłatek, pisankę, żłóbek oraz bazie.

  1. Słuchanie opowiadania B. Szelągowskiej Wielkanocne zwyczaje.

  2. Wypowiedzi dzieci inspirowane wysłuchanym opowiadaniem. Dzielenie się spostrzeżeniami z własnych domów.

  3. Zagadki dotykowe Co ukryłam w pudełku?

Nauczyciel wyjmuje z pudełka przedmioty związane z Wielkanocą. Dzieci z zawiązanymi oczami odgadują, co otrzymują do ręki, np. koszyczek, baranka, zajączka, jajko, bazie, borowinę, serwetkę itp.

  1. Wypowiedzi dzieci na podstawie obserwacji i doświadczenia, jak powinien wyglądać wielkanocny koszyczek.

Wyjaśnienie, dlaczego właśnie takie potrawy i przedmioty powinny się w nim znaleźć. Chętne dzieci wybierają spośród zgromadzonych na stoliku rekwizytów te, które powinny zostać włożone do koszyczka. Wyjaśniają swój wybór. Z pomocą nauczyciela wypełniają nimi przygotowany koszyczek.