Zebrane pytania na egzamin z paleontologii ( odpowiedzi nie musza być w 100% poprawne )
serdecznie polecam gruntowne przejrzenie ostatniego rozdziału skryptu (autorstwa imć Trammera) i notatek z ostatnich dwóch wykładów - hinc omnia - naprawdę:)
grup było 20, w sumie "tylko" 60 pytań
1.Radiacja meozozoiczno-keonoziczna .
2. jakie grupy bezkręgowców i kiedy tworzyły biohermy?
3. Zamykanie i otwieranie muszli u Bivalvia i u Articulata(Brachiopoda)?
1. wymień grupy należące do infauny oraz grupy należące do epifauny.
2. fauna paleozoiczna Sepkoskiego
3. porównaj Clymenida i Ammonitida
1. Grupy bezkręgowców żyjących WYŁĄCZNIE w paleozoiku
2. Biostratygrafia
3. Różnice między małżami epi- a infaunalnymi
1.porównaj anthozoa paleozoiczne i kenozoiczne
2.organizmy skałotwórcze
3.które organizmy miały szkielety z aragonitu
1. fauna nowoczesna Sepkowskiego
2. Biostratygrafia
3. porownac Heterodonta i Pteriomorphia...
1. organizmy wymarłe w permie
2. skamieniałości przewodnie
3. porówniac scleractinia i rugosa
1. Radiacja Ordownicka
2. Porównaj muszlowce jury i trzeciorzędu
3. Porównaj jeżowce triasu i jury
1. Grupy zwierząt występujące od ordowiku.
2.Grupy zwierząt, ktore były zbudowane z kalcytu.
3.Porównac Sklerospongee z Hexadellidą.
1. porownac echinoidea triasu i permu
2 porownac syfony
3 big 5 -wielkie wymieranie
4. skaly organogeniczne
5. co mialo kolnierzyki retroachanitowe i proach.
6. opisac faune paleozoiczna sapkowskiego
7. grupy bezkregowcow nalezacych do epibentosu i endobentosu
8. otwieranie muszelek
9. biohermy
10. radiacja mez.-ken.
11. skamienialosci przewodnie
12. co wymarlo w permie
1. opisać faunę współczesną
2. porównać muszlowce ordowickie i jurajskie
3. kołnierzyki retro- i prochoanitowe.
1. Biohermy - jakie organizmy i kiedy tworzyły
2. Jakie organizmy dominowały w kenozoiku czy tam mezozoiku
3. nie pamiętam...
1.Radiacja mezozoiczno-kenozoiczna.
Scleractinia, Gastropoda, Bivalvia, Coleoidea, Echinoidea, Raki, Kraby, Heterodonta, Amonitowate
2.Skamieniałości przewodnie.
Kambr - Trylobity (dolny Holmia, środkowy Paradoxides, górny Olenus)
Ordowik - Graptolity
Dewon-Kreda - Amonitowate
Ordowik-Trias - Konodonty (mikroskamieniałości)
1.Radiacja ordowicka.
Stromatoporoidea, Rugowa, Cenogastropoda, 4/6 Bivalvia, Echinoidea, Crinoidea, Tabulata, Articulata, Graptolity, Strophomerida, Spiriferida, Łodzikowate 8/10
3.Big 5 - wielkie wymieranie.
pod koniec Dewonu,
pod koniec Permu (największe),
pod koniec Triasu,
przełom Kreda\Trzeciorzęd
(czy trzeba pisać co wymarło?)
3. Różnice między małżami epifauny a infauny.
INFAUNA.
Małże zagrzebują się w osadzie lub drążą norki w drewnie lub w skałach.
Obecna jest zatoka syfonalna.
Syfon dłuższy niż u osobników epifauny.
EPIFAUNA.
Małże przytwierdzają się do podłoża przy pomocy bisioru, pełzają po dnie lub cementują się muszelką.
Brak zatoki syfonalnej.
Syfon krótszy niż u osobników infauny.
Nie wiem czy to co napisałem to wszystko i czy wszystko jest na 100% dobrze, ale zawsze to coś.
1. Organizmy wymarłe w permie.
Trilobita (Ptychopariia), Stromatopora, Rugosa, Tabulata, Orthidia, Horidonia, Spirifer.
-fauna Sepkowskiego
-biostratygrafia
-roznice miedzy litchistida i sclerospongea
-roznice miedzy nautiloidea i ammonoidea
- wymienic bezkregowce, ktorych szkiele byl zbudowany z dwoch roznych mineralow
- podstawowe skamienialosci przewodnie dla: kambru, ordowiku, syluru, od D-K, Trz.;
- roznice miedzy orthida i telebratulida
- ------ll------ rudosa i scleractinia
- wymienic grupy syst. wystepujace w ordowiku;
- jakie bezkregowce dominowaly w kambrze, od ordowiku do permu, w mezozoiku;
- skamienialosci sladowei ich znaczenie i jakie znasz
-porownac euechinoidea i perischoechinoidea
- wymienic zwierzeta zyjace w kredzie o klacytowym szkielecie
- poziomy biostratygr.
- opisac budowe amonitow;
- big 5
- dlaczego trylobity zaliczaja sie do stawownogow;
- dlaczego Holeoctypus nie nalezy do perischoechinoidea
- porownac sposob otwierania muszli u malzy i brachiopodow
- jakie grupy bezkregowcow mialy znaczenie skalotworcze i podac przyklady
- Co to jest bentos nieruchomy i podac przyklady
- podac roznice miedzy fauna bezkregowcow dewonu i jury
- co to sa biofiltratory i podac przyklady
- co to jest bentos ruchomy i podac przyklady
- co wymarlo w permie a co w kredzie
1 wymieranie
2 porównac muszlowce o/s i J
3 porównac syfony slimaków, małzy i cephalopoda
1. porównaj jeżowce triasu i młodsze(jura, kreda)
2. co pojawiło się w ordowiku,a co wymarło w permie?
3. co to są biohermy i jakie organizmy i kiedy je tworzyły?
gr D
1. radiacja ordowicka i mez.-ken.
2. biohermy-co i kiedy tworzylo
3. porownas hyalospongea i sclerospongea
grupa H:
co to jest aragonit i jakie bezkręgowce miały muszle z aragonitu??
porównać małże in i epifaune??
porównać clymenide z ammonitidą??
gr G
-wymienic org. skalotworcze
-jakie grupy bezkregowcow mialy klonierzyki retro- o pro-.
-wymienic co nalezalo do epifauny(epibentosu) i infauny(endobentosu)
1.Różnice między Anthozoa paleozoiku i mezozoiku oraz kenozoiku
2.Co to są muszlowce i czym różnią się muszlowce jaurajskie od ordowickich?
3.Jakie bezkręgowce żyły tylko w paleozoiku i tylko w mezozoiku i kenozoiku?
1.porównaj hyalospongea z sclerospongea
2.radiacja ordowicka i mezozoiczno- kenozoiczna
3.co to sa biochermy,jakie organizmy je tworzyly i kiedy
1.Wielkie wymieranie
2.Co to są muszlowce. Czym się różnią muszlowce ordowiku i syluru od tych z Trz?
3.Syfony:małży, ślimaków, głowonogów.Różnice.