SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

HASŁO TYGODNIA: Polskie legendy

TEMAT DNIA : ,,Legenda - co to jest?”

Data: 14 .03.2011r

Grupa: III (kl. I)

Miejsce: świetlica szkolna

Prowadzący: Elżbieta Calik

CELE OGÓLNE: rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i zainteresowanie przeszłością

CELE OPERACYJNE :

Uczeń potrafi:

METODY:

FORMY PRACY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: krzyżówka, tablica, kreda, kolorowanki z herbem Krakowa, kredki, ołówki, wiersz pt „Legenda” H. Ogilby, słowniki i encyklopedie.

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

Wita dzieci

Rysuje na tablicy krzyżówki z hasłami: legenda i herb. Głośno czyta hasła.

Odczytuje wiersz H.Ogilby pt. „Legenda”

Rozdaje encyklopedie i słowniki j.polskiego i pomaga odnaleźć słowa.

Pokazuje herby różnych miast, oraz herb Krakowa. Rozdaje kolorowanki z herbem Krakowa.

Rozdaje kartki z zarysem herbu.

Praca plastyczna - tworzenie własnego herbu.

Podsumowanie zajęć. Wybranie najładniejszych prac.

Witają nauczyciela.

Rozwiązują krzyżówkę, odczytują hasło.

Uważnie słuchają utworu.

Szukają hasła : legenda i herb

Własnymi słowami opowiadają co to jest legenda.

Kolorują odpowiednio herb Krakowa.

Według własnego pomysłu tworzą herby.

Wystawka prac uczniów. Prace porządkowe. Pożegnanie

Krzyżówka:

  1. Przeglądasz się w nim aby zobaczyć swoje odbicie (Lustro).

  2. Król zwierząt (Lew)

  3. Ma je narciarz na oczach (Gogle)

  4. Trzyma go w rękach pilot (Ster)

  5. Płacisz nią w sklepie (Moneta)

  6. Leci z kranu (Woda)

  7. Np. zero (cyfra)

Krzyżówka 2:

  1. Jesz go na śniadanie (chleb)

  2. Zamek znajdujący się w Krakowie (Wawel)

  3. Złota pływa w akwarium (Rybka)

  4. Czerwone warzywo (Burak)

Legenda- opowiadanie fantastyczne, przeważnie o postaciach lub

wydarzeniach historycznych, oparte zwykle na podaniach

ludowych, pełne niezwykłości i cudowności; opowiadanie o

życiu świętych.

Herb - godło państwa, prowincji, miasta lub instytucji, umieszczone na flagach, monetach itp.

Wiersz :

„ Legenda”

Legenda

opowiada o czymś,

co podobno zdarzyło się dawno,

o czym należało pamiętać...

i pamiętano.

Opowieść przodków dalekich

dziad przekazywał wnukowi,

a wnuk swoim wnukom.

Niepisana, nie znająca druku

szła legenda przez wieki.

Pamięta minione dzieje.

Jest podobna do bajki,

ale bajką nie jest.

Helena Ogilba