Konspekt lekcji przyrody w klasie V.
Opracowała: Joanna Chłądzyńska - Machnia
Lekcja z wykorzystaniem doświadczeń i pracą w grupach.
Czas trwania: 45 min.
DZIAŁ: SKAŁY I GLEBY.
Temat: Przetwarzanie odpadów.
Ogólny cel lekcji: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.
Cele lekcji:
a) wiadomości
uczeń:
zna sposoby pozbywania się odpadów ( składowanie, kompostowanie, spalanie, recykling),
wie, jakie zagrożenia stwarzają odpady,
zna składniki odpadów ( papier, tworzywa sztuczne, szkło, metale, odpadki organiczne),
b) umiejętności
uczeń:
potrafi posegregować odpady,
wie, które odpady nadają się do ponownego wykorzystania,
rozumie znaczenie recyklingu,
potrafi wykonać proste doświadczenie obrazujące wpływ substancji pochodzących ze składowisk śmieci na organizmy żywe,
wyciąga wnioski z obserwacji,
c) postawy
uczeń:
jest przekonany o celowości segregowania śmieci,
potrafi współpracować w zespole.
Metody: pogadanka
burza mózgów.
Formy pracy: praca w grupach
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne: - koperty z zestawami kartoników, na których są wypisane nazwy
różnych produktów,
- arkusze papieru,
- klej,
- podstawki do doniczek, wata, nasiona rzeżuchy, woda, sól, ocet, płyn
do mycia naczyń.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
Sprawdzenie pracy domowej. Podział uczniów na 3 - 4 osobowe grupy. Wybór lidera w każdej grupie.
Wprowadzenie i podanie tematu lekcji.
Uczniowie zastanawiają się co trafia do koszy naśmieci.
Faza realizacyjna
Praca w grupach - segregowanie odpadów.
Rozdanie kopert grupom.
Uczniowie próbują posegregować śmieci wypisane na kartonikach na ustalone przez siebie kategorie. Następnie naklejają je na arkusze papieru i podpisują je zgodnie z ustaloną kategorią.
Wybrany uczeń z każdej grupy przedstawia, w jaki sposób jego grupa podzieliła odpady.
Uczniowie zastanawiają się jaki będzie dalszy los tych śmieci.
Wyjaśnienie, co to jest recykling.
2. Uczniowie z pomocą nauczyciela ustalają, jakie trudności wynikają z gromadzenia dużych ilości opakowań plastikowych.
Nie ulegają rozkładowi;
Zajmują dużo miejsca;
Nie można ich spalać, ponieważ w wyniku ich spalania powstaje szereg związków zatruwających atmosferę.
Praca w grupach - badanie wpływu różnych substancji na rozwój roślin.
Uczniowie wykonują doświadczenie według instrukcji zamieszczonej w karcie pracy.
Wnioski z przeprowadzonego doświadczenia będą omówione na lekcji za dwa tygodnie, po zakończeniu obserwacji.
Faza podsumowująca
Sformułowanie wniosków:
Uczniowie wymieniają, jak należy postępować, aby ustrzec środowisko przed nadmierną ilością śmieci.
Ocena pracy uczniów.
Praca domowa: ćwiczeni 3 ze strony 67 w zeszycie ćwiczeń.
Kartoniki z nazwami odpadów:
Stara gazeta
|
Kartka papieru |
Tekturowe pudełko po proszku do prania
|
Pęknięta szklanka |
Słoik
|
Szklana butelka po soku
|
Zardzewiała blacha |
Stara sprężyna |
Obierki z ziemniaków
|
Skórka z banana |
Kubek po jogurcie |
Plastikowa butelka po napoju |
Puszka po napoju
|
Tubka po paście do zębów |
Zużyty wkład do długopisu
|
Fusy z herbaty |
Ogryzki jabłek
|
Dziurawy garnek |
Puszka po kawie |
Papierowa torebka po mące |
PAPIER
|
SZKŁO |
ZŁOM |
PLASTIK |
|
ODPADKI ORGANICZNE
|
|
|
|
|
KARTA PRACY
Doświadczenie - Badanie wpływu różnych substancji na rozwój rośliny.
Przygotujcie 4 zakrętki od słoików, watę lub ligninę, nasiona rzeżuchy, wodę, ocet, płyn do mycia naczyń i sól kuchenną.
Oznaczcie zakrętki cyframi od 1 do 4. W każdej z nich umieśćcie watę, zwilżcie ją wodą, a następnie wysiejcie na nią kilkadziesiąt nasion rzeżuchy.
Do pierwszej zakrętki wlejcie 20 kropli octu, do drugiej 20 kropli płynu do mycia naczyń, do trzeciej wsypcie łyżeczkę soli. Do czwartej nic nie dodawajcie, będzie ona służyła jako próba kontrolna.
Prowadźcie obserwacje przez dwa tygodnie pamiętając o tym, ze podłoże musi być cały czas wilgotne.
W poniższej tabeli zapiszcie wyniki obserwacji.
|
Wyniki obserwacji po upływie tygodnia |
Wyniki obserwacji po upływie dwóch tygodni |
Zakrętka 1 |
|
|
Zakrętka 2 |
|
|
Zakrętka 3 |
|
|
Zakrętka 4 |
|
|