Konspekt lekcji techniki dla klasy 5.
Prowadzący: Marcin Lewandowski
Czas trwania lekcji: 45 minut
Temat: Narzędzia do obróbki drewna.
Cele dydaktyczne:
Uczeń potrafi wymienić przynajmniej trzy narzędzia do obróbki drewna.
Uczeń potrafi wymienić elementy budowy co najmniej dwóch narzędzi do obróbki drewna i wyjaśni sposób posługiwania się nimi.
Cele wychowawcze:
Zaangażowanie uczniów na lekcji
Przestrzeganie sprawnej organizacji pracy na lekcji.
Metody kształcenia:
Pogadanka, pokaz z opisem.
Forma pracy:
Zbiorowa.
Typ lekcji:
Poznawczy.
Środki dydaktyczne:
Kreda, tablica, zeszyt, długopis, piła płatnica, strug, tarnik, pilnik, papier ścierny.
Literatura:
Technika dla klasy 4 szkoły podstawowej - Wojciech Walat
Rzeszów 1993.
Przebieg lekcji:
Ogniwa |
Czynności nauczyciela |
Uwagi |
1. Sprawy organizacyjno- porządkowe |
Nauczyciel wita się z uczniami. Nauczyciel sprawdza obecność zgodnie z wykazem w dzienniku. |
5 min |
2.Uświadomie-nie celu lekcji, podanie zadań. |
Nauczyciel objaśnia, że poznanie budowy i zastosowania narzędzi do obróbki drewna jest konieczne ze względu na ich praktyczne zastosowanie w pracach domowych. |
2 min |
3. Podanie tematu. |
Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy a uczniowie przepisują temat do zeszytów. |
3 min |
4.Opis zadań lekcji. |
Nauczyciel pokazuje uczniom piłę płatnicę i prosi ucznia o opisanie jej budowy. Następnie omawia sposób w jaki powinna być trzymana piła podczas piłowania. Nauczyciel dyktuje notatkę do zeszytu: „ Do piłowania drewna wzdłuż linii prostej najczęściej używa się piły zwanej płatnicą. Celem piłowania jest podzielenie drewna na elementy, oddzielenie niepotrzebnych części lub nadanie elementom nie skomplikowanych kształtów. Podczas piłowania powstaje szczelina zwana potocznie rzazem. Płatnicą można piłować różny asortyment drewna: sklejkę, płytę wiórową, belki, listewki, kształtowniki. ” Nauczyciel omawia bezpieczeństwo pracy przy piłowaniu i dyktuje notatkę: „ Pewnie i mocno zamocuj materiał obrabiany. Podczas piłowania przyjmuj postawę zapewniającą stabilność. Piłuj jak najbliżej miejsca zamocowania. Przy końcu piłowania skoncentruj swoją uwagę. ” Nauczyciel pokazuje uczniom strug i prosi ucznia o opisanie jego budowy. Następnie omawia sposób w jaki powinien być trzymany podczas strugania. Nauczyciel dyktuje notatkę do zeszytu: „ Strug to narzędzie jednoostrzowe. Celem strugania jest uzyskanie gładkiej powierzchni drewna, uzyskanie określonej grubości i szerokości elementów oraz wykonanie profilów lub rowków. Narzędzie służące do tego celu nazywa się strugiem. Struganie jest jednym z rodzajów obróbki wiórowej. Wiór skrawany (ścinany) jest za pomocą noża, będącego jednostronnym klinem, który wchodzi w drewno. ” Nauczyciel pokazuje uczniom tarnik i pilnik i prosi ucznia o opisanie ich budowy. Następnie omawia sposób w jaki powinny być trzymane podczas obróbki drewna. Nauczyciel dyktuje notatkę do zeszytu: „ Używanie tarnika i pilnika jest to obróbka skrawaniem polegająca na usunięciu z powierzchni drewna warstwy o niewielkiej grubości. Najczęściej spotykane tarniki mają kształt okrągły i półokrągły. Tarnik może mieć zęby różnej wielkości. W zależności od tego wyróżniamy trzy rodzaje tarników: zdzierak, równiak i gładzik. Pilniki służą do precyzyjnej obróbki drewna. Posiadają one nacięcia pojedyncze i podwójne, które stanowią drobne pojedyncze ostrza. Pilniki do obróbki drewna mają kształt: płaski, kwadratowy, trójkątny, półokrągły i okrągły.” |
30 min |
5. Usystematy- zowanie i utrwalenie wiadomości. |
Zadawanie pytań kontrolnych:
|
5 min |