Konspekt zajęć indywidualnych z dziewczynką upośledzoną w stopniu znacznym

Termin zajęć: 12.02.2008

Prowadząca: Anna Niemczyk

Czas zajęć: 14.15 - 15.45

Uczestnik zajęć: Natalia Rybicka

TEMAT: Kształtowanie aktywności komunikacyjnej

CEL GŁÓWNY:

- rozwijanie sposobów komunikowania się poprzez różne drogi porozumiewania się

z dzieckiem

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- reagowanie na imię

- nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego

- rozpoznawanie siebie w lustrze

- podtrzymywanie wokalizacji, zachęcanie do wydawania dźwięków

- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała

- rozwijanie poczucia sprawności

- uczenie nowych sposobów manipulowania przedmiotami

POMOCE:

kominek zapachowy, pozytywka, chusta, bańki mydlane, lustro, pianka, płyta z nagraniem wprowadzającego programu aktywności M. Ch. Knila “Świadomość ciała, kontakt i komunikacja”, krem czekoladowy, zabawka dźwiękowa, plastikowe klocki z wizerunkami zwierząt, bębenek

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zapalenie lampki zapachowej, wodzenie wzrokiem w linii poziomej i pionowej /omówienie cech ognia/, wskazanie nosa, wąchanie zapachu świeczki.

2. Powitanie piosenką “Witaj Natalko (2x), jak się masz (2x),

wszyscy Cię lubimy (2x),

bądź wśród nas (2x)”

3. Przywitanie się z księżycem-pozytywką (bodziec słuchowy) - kształtowanie umiejętności wyciągania uchwytu pozytywki.

4. Ćwiczenia w komunikowaniu się:

- szukanie dziewczynki pod chustą: nakrywanie chustą głowy dziewczynki, następnie

zadawanie pytania “gdzie jest Natalka”, ściągnięcie chusty z głowy i wołanie “a kuku”;

- wydmuchiwanie przed twarzą dziewczynki baniek mydlanych: wspólne dotykanie bańki i wymawianie głośnego “pa”, jeżeli ona pęknie

- szukanie odbicia dziewczynki w lustrze: dotykanie powierzchni lustra, stukanie

i zachęcanie dziewczynki, by go dotknęła; równocześnie mówienie: “To jest Natalka”.

- szukanie odbicia dziewczynki pod warstwą piany

5. Program aktywności M.Ch. Knila. Ćwiczenia ruchowe wykonywane razem z dzieckiem do melodii według nagrania “Świadomość ciała kontakt i komunikacja”:

- wspólne kołysanie się

- szerokie wymachy rąk

- pocieranie dłoni

- klaskanie

- opukiwanie palcami głowy

- klepanie po brzuchu

- odpoczynek

6. Ćwiczenia usprawniające pracę ręki i dłoni:

- uczenie umiejętności naciskania przycisku w zabawie dźwiękowej wraz ze zwróceniem uwagi na wydawane dźwięki

- próba budowania i burzenia wieży z klocków, powtarzana kilkakrotnie

- próby grania palcami na bębenku

7. Zastosowanie nagrody w postaci kremu czekoladowego (bodziec smakowy) oraz słownej pochwały.

8. Pożegnanie z pozytywką - księżycem.

9. Zgaszenie lampki zapachowej, wspólne zdmuchnięcie.