scenariusz od magdy, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, dydaktyka


Temat bazowy : ŚWIAT ROŚLIN Magdalena B

Temat dnia: WARZYWA

Cel ogólny: uwrażliwienie na piękno otaczającej nas przyrody

Cele zadaniowe:

  1. Zapoznanie uczniów z nazwami warzyw. (przyrodnicza)

  2. Wprowadzenie zasad poprawnej pisowni nazw warzyw. (językowa)

  3. Wprowadzenie nowej techniki plastycznej - lepienie z masy solnej warzyw. (plastyczna)

  4. Wprowadzenie zasad dodawania od 1 do 10. (matematyczna)

  5. Nauczyć dzieci piosenki pt „ Ja marchewka, Ty pietruszka”. (muzyczna)

Cele operacyjne:

  1. Zapytany przez nauczyciela potrafi samodzielnie wymienić nazwy warzyw. (taksonomia poznawcza A)

  2. Podczas dyktanda potrafi odpowiednio zastosować podane zasady pisowni w wyrazach: marchew, burak, pietruszka, kapusta.(taksonomia poznawcza C)

  3. Podczas warsztatów plastycznych potrafi ulepić z masy solnej, na miarę swoich możliwości omawiane warzywa.(taksonomia psychomotoryczna C)

  4. Potrafi rozwiązać łatwe zadania z treścią na dodawanie od 1 do 10 za pomocą warzyw wykonanych wcześniej z masy solnej w zeszycie ćwiczeń. (taksonomia poznawcza C)

  5. Dziecko zaśpiewa z pamięci piosenkę „ Ja marchewka, Ty pietruszka” (taksonomia poznawcza C, taksonomia emocjonalna C)

Materiał kształcenia:

  1. świat roślin ( edukacja przyrodnicza)

  2. warzywa (edukacja przyrodnicza)

  3. marchew (edukacja przyrodnicza)

  4. burak ( edukacja przyrodnicza)

  5. pietruszka ( edukacja przyrodnicza)

  6. kapusta ( edukacja przyrodnicza)

  7. zasady pisowni powyższych warzyw ( edukacja językowa)

  8. zasady dodawania od 1 do 10 ( edukacja matematyczna)

  9. praca z masy solnej ( edukacja plastyczna)

10. piosenka ( edukacja muzyczna)

Graf:

0x01 graphic

Wskaźnik: 1+6+1+1+1+1+1+1+1+1+1+4+1+1+1+1 = 2,4

10

Ścieżki dydaktyczne:

  1. 7,6,2,1

  2. 7,5,2,1

  3. 7,4,2,1

  4. 7,3,2,1

  5. 8,9,2,1

  6. 10,2,1

Sytuacja dydaktyczna:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

Przeprowadzenie pogadanki na temat „Jakie znacie warzywa?”

Czynnie uczestniczy w rozmowie -odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela.

Wytłumaczenie zasad poprawnej pisowni w wyrazach: marchew, burak, pietruszka, kapusta.

Uważnie słucha nauczyciela.

Zapisanie w/w warzyw na tablicy.

Przepisanie wyrazów z tablicy do zeszytu.

Podyktowanie treści dyktanda do zeszytu.

Pisanie w zeszycie treści dyktowanej przez nauczyciela.

Przyniesienie masy solnej.

Lepienie z masy solnej warzyw omawianych na zajęciach.

Wyjaśnienie zasad dodawania od

1 do 10 za pomocą warzyw wykonanych wcześniej z masy solnej.

Uważnie słucha, obserwuje oraz bierze czynny udział w pokazie na dodawanie warzyw.

Nauczenie dzieci tekstu piosenki pt „Ja marchewka, Ty pietruszka”

Zapamiętanie tekstu piosenki.

Zagranie melodii na gitarze i zaśpiewanie z dziećmi w/w piosenki.

Śpiewanie piosenki w rytmie.

Wymagania programowe:

CZASOWNIK OPERACYJNY

MATERIAŁ KSZTAŁCENIA

WARUNKI WYKONANIA

KRYTERIA WYKONANIA

TECHNIKI OCENIANIA

Uczeń wymienia

nazwy warzyw

zapytany

k

odpowiedź ustna

Uczeń zastosuje

zasady pisowni w wyrazach:

marchew, burak, pietruszka, kapusta

podczas dyktanda

p

dyktando

Uczeń zastosuje

zasady pisowni w innych niż wyżej wymienionych wyrazach

podczas dyktanda

r

dyktando

Uczeń ulepi

z masy solnej omawiane warzywa

podczas warsztatów plastycznych

k

obserwacja

Uczeń rozwiąże

łatwe zadania z treścią

za pomocą warzyw wykonanych wcześniej z masy solnej

p

zadania z treścią

Uczeń rozwiąże

zadania z treścią oznaczone gwiazdą * (trudniejsze)

w zeszycie ćwiczeń

d

zadania z treścią

Uczeń zaśpiewa

Piosenkę

„Ja marchewka, Ty pietruszka”

z pamięci

p

odpowiedź ustna

Organizacja kształcenia:

Metody dydaktyczne:

    1. pogadanka ( metoda podająca)

    2. ćwiczenia praktyczne ( metoda praktyczna)

    3. pokaz z objaśnieniem ( metoda praktyczna)

Środki dydaktyczne:

► zeszyt ćwiczeń

► zeszyt

► masa solna

► piosenka „ Ja marchewka, Ty pietruszka”

► gitara

Organizacja przestrzeni:

Ławki ustawione w rzędach w standardowy sposób.

3


