Scenariusz zajęcia

Temat kompleksowy: Nasi skrzydlaci przyjaciele

Temat zajęcia: ,, Odlatujące ptaki”- zapoznanie z literą ,,o” na podstawie

teatrzyku sylwetowego.

Cele - dziecko zna przyczyny odlotów ptaków.

Metody pracy

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna, w grupach.

Środki dydaktyczne: nagranie odgłosów ptaków, sylwety ptaków, koc, napisy globalne, cegiełki, żołędzie z kartonu z obrazkami, sznureczki, wyrazy zapakowane w formie cukierków, koszyczek, zestawy puzzli w kolorach, liście z tektury, plastelina, trójkąt, bębenek.

Przebieg zajęcia

  1. Zagadka wprowadzająca w świat przyrody.

  2. Oglądanie krótkiego teatrzyku sylwetowego o odlatujących ptakach.

  3. Zapoznanie z literą O, o - prezentacja jej obrazu graficznego, układanie schematu wyrazu ,,osa”, wyszukiwanie wyrazów zaczynających się na głoskę ,,o”

  4. Zabawa ruchowa ,,Czarodziejskie żołędzie”- poruszanie się po dywanie szukanie żołędzi dla sójki. Na sygnał dźwiękowy łączenie obrazka na literę ,,o' z obrazem graficznym poznanej litery.

  5. Układanie ze sznureczków litery ,,o”, formowanie z nich domów dla sójek.

  6. Zabawa ruchowa ,,Sójki do domu”- naśladowanie fruwających ptaków, na sygnał zatrzymanie oraz wejście do domków po tyle dzieci ile usłyszą dźwięków.

  7. Smakołyki od sójki- wyszukiwanie w wyrazach poznanej litery, określanie jej miejsca w wyrazie.

  8. Niespodzianka osy- układanie puzzli ptaków w grupach, rozpoznawanie odlatujących ptaków po charakterystycznych cechach.

  9. Prezent od dzieci dla osy- formowanie z plasteliny litery ,,o' oraz przyklejanie jej na tekturowym liściu.