Scenariusz zajęć zintegrowanych.x kl 1 f (1) pierwszy, PRAKTYKI


Scenariusz zajęć zintegrowanych

Klasa: I f

Nauczyciel: mgr. Urszula Synakowska

Data: 15.11.2010r.

Czas zajęć: 4x 45min

Prowadzące: Sylwia Kuśmierska, Iwona Marchwińska, Justyna Miśkiewicz

Temat bloku: W wigilijny dzień.

Temat dnia: Rozmowa na temat tradycji wigilijnych na podstawie tekstu „ Wigilijne zwyczaje” oraz doświadczeń dzieci. Zaginanie i sklejanie papieru - Kartka świąteczna. Rozwiązywanie i układanie zadań na odejmowanie. Zabawy ruchowe.

Rodzaje aktywności:

Cele operacyjne:

UCZEŃ POTRAFI:

Cele wychowawcze:

Uczeń:

Metody pracy : ( wg. R. Więckowskiego)

Formy pracy: (wg. R Więckowskiego)

Środki dydaktyczne: ( wg. R Więckowskiego)

Przebieg zajęć

  1. Część wstępna:

  1. Przywitanie dzieci.

  2. Ogłoszenie konkursu: Dzieci za aktywność i dobre zachowanie otrzymywać będą karteczki z rysunkami świątecznymi, dziecko które zbierze ich najwięcej otrzymuje na koniec zajęć nagrodę ( kolorowankę )

  3. Czynności organizacyjno - porządkowe: Wprowadzenie do tematu lekcji. Zagadka dotycząca Świąt Bożego Narodzenia:

„ Biały obrus lśni na stole,

Pod obrusem siano

Płoną świeczki na choince,

Co tu przyszła na noc.

„ Na talerzach kluski z makiem,

Karp jak księżyc srebrny.

Zasiadają wokół stołu,

Babcia z dziadkiem krewni..”

  1. Część główna:

Zajęcia na dywanie

  1. Nauczyciel czyta dzieciom tekst „Wigilijne zwyczaje”. Dzieci słuchają opowiadania.

  2. Rozmowa na temat tekstu: ( Pytania kierowane do dzieci)

  1. Tworzenie wigilijnego stołu razem z dziećmi. Nauka poprawnego nakrywania „ wigilijnego stołu”

  2. Nauczyciel gra dzieciom na flecie kolędę, podczas, tego dzieci śpiewają ją.

Przerwa śródlekcyjna

Zajęcia przy stoliku

  1. Wykonywanie zadania Podręcznik,s.24

ZABAWA RUCHOWA:

Tunel

Część dzieci tworzy tunel, stojąc w rozkroku. Pozostałe dzieci przechodzą pod tunelem.

  1. Nauczyciel przygotowuje dzieciom kartoniki z sylabami, po czym przypina je na tablicy, dzieci z sylab układają całe wyrazy oraz

  2. Zadanie, podręcznik, s. 25

Dzieci tworzą wyrazy z sylab, wpisują je w odpowiednie miejsce

Dzieci czytają tekst i odpowiadają na pytania:

Jak ma na imię tata Irka?

Co tata Irka dostał w prezencie?

Od kogo tata Irka dostał prezent?

Dzieci przepisują drugie zdanie.

Przerwa śródlekcyjna

Zajęcia przy stoliku

Zadanie 1

Święty Mikołaj przygotował worek z prezentami dla dzieci. Do worka włożył 4 prezenty. Jeden prezent dał bardzo grzecznemu Jasiowi. Ile prezentów zostało w worku Świętego Mikołaja? Uczniowie układają na ławkach 4 patyczki , przy czym jeden z nich odkładają z boku.

Przy czym jedno dziecko wykonuje taką samą czynność przy tablicy.

Przerwa śniadaniowa

Pytania do dzieci:

O czym jest to zadanie?

Jakie liczby w nim występują?

Jeśli Mikołaj wręczył dziecku jeden prezent z worka, to prezentów przybyło, czy ubyło w worku?

Co trzeba zrobić z liczbami w tym zadaniu?

Jakie jest pytanie w zadaniu?

Ułóżcie za pomocą patyczków, co kolejno działo się w zadaniu ( 4 patyczki, odsunąć 1 patyczek)

Co najpierw ułożyliście? Dlaczego?

Co potem zrobiliście? Dlaczego?

Co musicie zrobić, żeby odpowiedzieć na to pytanie?

Ułóżcie pod spodem formułę matematyczną za pomocą kartoników z liczbami i patyczków

Zadanie 2

Staś i Jaś przynieśli w pudelku 4 ozdoby choinkowe. Z pudełka wyjęli 3 ozdoby i powiesili na choince. Ile ozdób choinkowych pozostało w pudełku?

Pytania do dzieci:

O czym jest to zadanie?

Jakie liczby w nim występują?

Ile ozdób pozostało w pudełku, skoro chłopcy zawiesili na choince 3 ozdoby?

Co trzeba zrobić z liczbami w tym zadaniu?

Jakie jest pytanie w zadaniu?

Ułóżcie za pomocą patyczków, co kolejno działo się w zadaniu ( 4 patyczki, odsunąć 1 patyczek)

Co najpierw ułożyliście? Dlaczego?

Co potem zrobiliście? Dlaczego?

Co musicie zrobić, żeby odpowiedzieć na to pytanie?

Zadanie 3

Filip był na Wigilii u dziadków. Babcia ułożyła chłopcu na talerzu 4 pierogi. Filip zjadł 2. Ile pierogów zostało na talerzu?

Pytania do dzieci:

O czym jest to zadanie?

Jakie liczby w nim występują?

Ile pierogów pozostało na talerzu, skoro Filip zjadł 2?

Co trzeba zrobić z liczbami w tym zadaniu?

Jakie jest pytanie w zadaniu?

Ułóżcie za pomocą patyczków, co kolejno działo się w zadaniu ( 4 patyczki, odsunąć 2 patyczeki)

Co najpierw ułożyliście? Dlaczego?

  1. Zadanie, podręcznik, s. 26

  1. Zadanie pracy domowej

Domowniczek 8

Przerwa śródlekcyjna

Zajęcia przy stoliku

  1. Dzieci wykonują kartki świąteczne.

  2. Ustna ocena kartek świątecznych dzieci.

  3. Rozstrzygnięcie konkursu na najgrzeczniejszego ucznia i wręczenie nagrody ( kolorowanki)


