zajęcie metodą Marii Montessorii, SCENARIUSZE I KONSPEKTY


KONSPEKT ZAJĘCIA

Z ZAKRESU KSZTAŁCENIA ZMYSŁÓW

PROWADZONY METODĄ M. MONTESSORII

PRZEZ ANNĘ SZ

W GRUPIE DZIECI 5 - LETNICH

TEMAT : Dotknij, poczuj, usłysz.

CELE :

Ck - wszechstronne kształcenie zmysłów oraz pobudzanie aktywności umysłowej;

- doskonalenie umiejętności liczenia i wiązania z liczbą graficzną;

- wyzwalanie różnych form aktywności;

- aktywizowanie i inspirowanie samorzutnej twórczości dziecka;

- doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania rozwiązań i czerpania radości z sukcesu.

Cw - budzenie ciekawości i zainteresowania dzieci;

- nabieranie zaufania we własne siły i pragnienie podejmowania nowych, trudniejszych zadań.

METODY :

Czynna - praktycznego działania - M. Montessorii

Słowna - rozmowa

Zabawowo - naśladowcza wg Klanzy.

POMOCE :

Wieszaki, klamerki, puste opakowania po jajkach „kinder niespodziankach”, puszki szmerowe, puszki zapachowe, kubeczki smakowe, wycięte elementy z gazet, nagrania muzyczne do zabaw wg Klanzy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

  1. Zabawa wg pedag. Klanzy „Witam tych, którzy…” - powitanie dzieci w kole.

Nauczyciel mówi :

Osoby, które poczują się przywitane, mają zrobić krok do przodu.

  1. Zabawa w fantazjowanie dzieci na określony temat.

Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie np. - co by było, gdyby woda była niebieska ?

A dzieci wypowiadają się dowolnie np. mielibyśmy niebieskie ręce, nogi itd.

- Czy świat byłby wtedy ciekawszy, czy nie? Dlaczego?

  1. Rozpoznawanie zapachu - dobieranie w pary dwóch jednakowych puszek zapachowych.

  1. Zabawa przy muzyce „Wspinaczka” wg Klanzy.

  1. Rozpoznawanie przez dotyk przedmiotów znajdujących się za tekturką z otworami - np. rozpoznają piłkę, klocek, samochód, lalkę itd….

  1. Zabawa matematyczna : „Ile?”.

Na wieszakach przyklejone cyfry - zadaniem dziecka jest przypiąć tyle klamerek, ile wskazuje cyfra na wieszaku.

  1. Puszki szmerowe - dobieranie w pary puszek od najciszej wydających dźwięki do najgłośniej. Samodzielna kontrola na dnie każdej puszki.

  1. Kubki smakowe - rozpoznawanie dwóch jednakowych smaków. Samokontrola na dnie kubka.

  1. Zabawa matematyczna „Policz - ile?”.

W jajkach niespodziankach znajduje się fasola, na zewnętrznej stronie jajka przyklejona jest cyfra. Zadaniem dziecka jest policzyć fasolkę i sprawdzić, czy zgadza się z naklejoną cyfrą .

  1. Zabawa pt. „Puste miejsce”.

Dzieci siedzą na krzesełkach w utworzonym kole. Nauczyciel po prawej stronie ma puste krzesełko i mówi : „Miejsce po mojej prawej ręce jest wolne, zapraszam do siebie Jakuba, który będzie naśladował „kotka”. Dziecko siada na wolnym krzesełku i miauczy. Teraz zaprasza na wolne krzesełko to dziecko, po której prawej stronie jest puste miejsce itd…

  1. Pożegnanie .

2


