Konspekt zajęcia prowadzonego wg programu E. Gruszczyk- Kolczyńskiej: Dziecięca matematyka, w w grupie dzieci 6- letnich.

Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami

Temat: Matematyka jest ciekawa- zabawy w dodawanie i odejmowanie.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe. Dziecko:

- dziecko liczy na miarę swoich możliwości,

- liczy w przód i w tył,

- rozumie pojęcie para,

- potrafi zamienić liczebniki główne na porządkowe,

- potrafi wskazać liczbę następną i porządkową,

- dolicza i odlicza,

- dodaje i odejmuje różnymi sposobami- od liczenia na palcach, na innych zbiorach zastępczych do liczenia w pamięci

- układa działania matematyczne, pisze liczby i znaki matematyczne,

- podejmuje działania mimo przeżywanych napięć emocjonalnych,

- współdziała z nauczycielką i dziećmi.

Metoda: czynna- zadań stawianych dziecku do wykonania

Forma: zbiorowa, indywidualna, w grupach.

Pomoce:

- ponumerowane krzesełko dla każdego dziecka,

- arkusz szarego papieru z plątaniną literową,

- kartoniki z cyframi i na odwrocie z literą(1-m, 2-a, 3-t, 4-e, 5-m, 6-a, 7-t, 8-y, 9-k, 10-a,11-j,12-e, 13-s, 14-t, 15-c, 16-i, 17-e, 18-k, 19-a, 20-w, 21-a)

- kartonowe kwadraty z różną ilością kropek,

- liczmany, klocki i figury

- cyfry i znaki matematyczne,

-klamerki, paski kartonu, trójkąty, kwadraty

- tablica z zapisanymi działaniami do wykonania,

- 4 plansze z zaznaczonymi 110 polami i 4 kostki z liczbami 4, 7, 9, 10, 12, 16 i 4 pionkami.

- koszyk

Przebieg zajęcia:

  1. Wprowadzenie do tematu- zabawa dydaktyczna ,, Plątaninka literowa”.

Rozwiązaniem są Zabawy z matematyką. Rozmowa na temat: Do czego potrzebna jest ludziom matematyka?, ,, Gdzie możemy znaleźć matematykę”

2.,, Witamy swoje paluszki”- przeliczanie palców obu rąk poprzez dotyk o policzek, z jednoczesnym nazywaniem ich: mały, serdeczny, środkowy, wskazujący, kciuk: 1,2,3…A potem wspak: 10,9,8…

3.Szacowanie: Kto wie ile jest dzisiaj dzieci w grupie?- dzieci szacują i podają przypuszczalną liczę dzieci w grupie.

4.Liczenie - Jak to sprawdzić, ile jest dzieci? Dzieci ustawione w szeregu kolejno odliczają dotykając ramienia sąsiada i ustalają liczbę obecnych

5.Liczenie w parach- Ustawienie się dzieci w parach. Dzieci odliczają kolejno pary, w których stoją a następnie ustalają czy dzieci jest parzyście czy nie( wnioskują to na podstawie własnego ustawienia).

6. Ustawienie krzesełek według kolejności od 1…..

7.,, Znajdź swoje miejsce”- dzieci stoją w rozsypce na dywanie nauczycielka poleca:- wykonajcie 5 podskoków na lewej nodze, 5 na prawej , a potem wróćcie na swoje miejsce. Sprawdzimy czy nikt się nie pomylił.

8.,, Odczytaj i znajdź”- dzieci na rozłożonych na stolikach kartonikach odczytują wybraną cyfrę. Krzesełka, na których przyklejone są kartoniki z cyframi stoją wokół dywanu. Dzieci podchodzą do krzesełek, odszukują swoją cyfrę, ustawiają krzesełka według wzrastającej liczebności( od 1-21) siadają.

9.,, Układanie i odczytywanie hasła”- nauczycielka, która ma kartonik z cyfrą 1 mówi ,, mam liczbę 1, jestem pierwsza, mam literę m”. Dzieci postępują według wzoru. Każdy odczytany poprawnie kartonik umieszczany jest na tablicy. Litery utworzą hasło.

M

a

t

e

m

a

t

y

k

a

j

e

s

t

c

i

e

k

a

w

a

10.Liczenie naprzemienne- nauczyciel- dzieci. Nauczyciel rozpoczyna mówiąc 1, dzieci mówią2, N-3, dz—4, N- 5……………….

11.Liczenie z dowolnego miejsca wskazanego przez nauczyciela lub według liczby na krzesełku w przód i w tył np.:

Nauczyciel mówi 26, a dzieci kontynuują 27, 28, 29……

N- 62, dz- 63,64, 65……………………………………..

N- 34 dz- 33,32,31 ……………………………………

12.Dodawanie kropek zgromadzonych na polach kwadratu.

Nauczyciel trzyma koszyk, w którym znajdują się kwadraty z różną ilością kropek (1-6), wskazane dziecko podchodzi do nauczyciela, wyjmuje dwa kartoniki i podaje sumę kropek z dwóch kartoników.

Powyższe zadanie dzieci wykonują z użyciem kartoników zawierających większą liczbę kropek.

13.Dodawanie i odejmowanie do 10, ustalenie stałej liczby.

Każde dziecko zabiera z pojemnika 10 klocków i dzieląc je na dwie części (np.7 i 3) chowa w dłoniach za plecami. Na polecenie nauczyciela wystawia przed siebie jedną dłoń i pokazuje nauczycielowi ile ma w niej klocków. Nauczyciel odgaduje ile dziecko ma klocków w drugiej dłoni, a dziecko zastanawia się jak nauczyciel to obliczył i podaje sposób.

14.Zabawa ,, Maszyna matematyczna”

Nauczyciel pokazuje dzieciom np. 5 klocków, wkłada je do maszyny włącza i wyjmuje 7 klocków. Pyta dzieci co się zmieniło?

Zadanie dziecka polega na ustalaniu zmian jakie zachodzą w maszynie i nazwaniu ich( przybyło, ubyło, maszyna dodała……..)

Zabawę powtarzamy kilkakrotnie dodając i odejmując klocki

15.Dodawanie i odejmowanie z wykorzystaniem klamerek

Nauczyciel mówi:

Teraz będziemy liczyć na klamerkach. Rachujemy każdy liczy samodzielnie.

- przypnij sześć klamerek i jeszcze cztery klamerki…Pokaż…Policz…Ile masz razem?

-masz dziesięć przypiętych klamerek, zdejmij dwie…Ile pozostało?

-do paska przypiąłeś dziesięć klamerek, ma ci zostać pięć…Ile zdjąłeś?

16. Dodawanie po kilka i odejmowanie po kilka- po dwie , po trzy, po pięć

Będziemy przypinać klamerki… Najpierw dwie potem dwie, potem jeszcze dwie. Proszę przypiąć klamerki i policzyć ile jest razem…Odejmujemy. Jest sześć klamerek. Odjąć dwie.. Ile zostało?...Odjąć dwie ile zostało?.. Odjąć dwie ile zostało?

16.Obliczanie działań na dodawanie i odejmowanie.

Wskazane przez nauczyciela dziecko zapisuje na tablicy wyniki dodawania lub odejmowania np. 26-7=, 8+4= , 12-4= itp.

17. Układanie i rozwiązywanie zadań matematycznych.

Autobusem jechało 8 pasażerów, wsiadło 6. Ilu pasażerów jedzie autobusem?

Po morzu pływało 12 statków, do portu wróciło 7 statków. Ile statków pływa dalej?

18. Gra,, Kto pierwszy dojdzie do 110”

Nauczycielka dzieli dzieci na 4 drużyny i każdej daje plansze, na której jest 110 pół. Zadanie dzieci polega na jak najszybszym dodarciu do ostatniego pola, poprzez wyrzucanie nietypowej kostki, na której jest 4,7,9,10,12,16 oczek.

19. Zakończenie -,,Wędrujący koszyk”-

,, Jak to milo i wesoło kiedy

koszyk krąży w koło,

Koszyk tu koszyk tam,

Koszyk krąży tu i tam.”

Dzieci losują cukierki z zadaniami matematycznymi np.

- zacznij liczyć od 17 dalej.

- licz od 20 w tył.

- masz 12 cukierków , dam tobie jeszcze 6. ile cukierków będziesz miał razem?

-dodaj kropki na kartonika itd.

Marzenna Jonak

Przedszkole Publiczne nr 65

,, Zatoczka” w Szczecinie