SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT ZAJĘĆ: Poznaję samego siebie
TERMIN REALIZACJI: wrzesień
CELE:
utrwalanie wiedzy dotyczącej znajomości własnego ciała;
rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania poszczególnych części ciała;
rozwijanie spostrzegawczości oraz syntezy wzrokowej
ćwiczenie sprawności manualnej;
PARAMETRY GRUPY:
wiek: 4-5- latki
poziom rozwoju: grupa integracyjna, poziom zróżnicowany
METODY:
podające: rozmowa, opis
oglądowe: pokaz
waloryzacyjne: metoda ekspresyjna (ekspresja słowna, ruchowa i plastyczna)
praktyczne: metoda praktycznego działania
FORMY PRACY:
zbiorowa
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
lustro
karty pracy z ilustracją zarysu twarzy,
flamastry
PRZEBIEG:
Przywitanie dzieci. Nauczyciel zaprasza dzieci na środek sali, razem siadają przed dużym lustrem. Nauczyciel mówi, że teraz będą wspólnie poznawać swoje ciało. Wszyscy wskazują wymieniane przez nauczyciela części ciała, dotykają je, poklepują, poznają. Np. nauczyciel mówi: „tu jest moja głowa”, wskazując na głowę, dzieci go naśladują i nazywają poszczególne części ciała. W podobny sposób wskazują: oczy, uszy, nos, usta, włosy, szyję, ramiona, ręce, brzuch, plecy, nogi, kolana, stopy.
Zabawa ruchowa „Tańczymy labado”
Nauczyciel zapoznaje dzieci z tekstem piosenki:
„Tańczymy labado, labado, labado,
tańczymy labado, małego walczyka.
Tańczą go harcerze, harcerze, harcerze,
tańczą go harcerze i przedszkolaki też.”
Dzieci ustawiają się w kręgu, łapią za dłonie i śpiewają piosenkę. Nauczyciel pyta poruszając wymienionymi częściami ciała: „dłonie były?” Dzieci powinny odpowiedzieć „tak”, gdy wymaga tego sytuacja nauczyciel pomaga. Następnie pyta „głowy były?”, dzieci powinny odpowiedzieć „nie”, nauczyciel podpowiada, następnie chwyta dwoje sąsiadujących dzieci za głowy, zachęcając do tego resztę uczniów. Zabawa toczy się dalej, dzieci poruszają się po kole trzymając się za głowy. Nauczyciel wymienia kolejne części ciała, np. ramiona, szyje, plecy, głowy, kolana, stopy itp.
Dzieci otrzymują karty pracy z zarysem twarzy ludzkiej. Ich zadaniem jest dorysowanie w odpowiednim miejscu oczu, nosa, ust, uszu oraz włosów.
Zabawa ruchowa: „Ludzie do ludzi”
Dzieci pozostają w parach, w których pracowały przy poprzednim zadaniu. Tańczą przy muzyce. Na sygnał nauczyciela, np. „głowa do głowy” dzieci stykają się głowami. Nauczyciel wymienia np. „ręka do reki”, „plecy do pleców” itp. Na słowa nauczyciela „ludzie do ludzi” dzieci wymieniają się w parach.
Podziękowanie za zajęcia i pożegnanie.
Opracowała: Katarzyna Kunicka-Leśniara