Konspekt zajęć
Data: 17.04.2008r
Godzina: ok. 15 min
Grupa wiekowa: 2 rok życia; III grupa rozwojowa.
Ilość dzieci: 2
Temat zajęć: Ubranka
rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna kształtująca nawyki
cele zajęć:
1.ogólny: nauka samodzielnego rozbierania się i ubierania
2.szczegółowy:
Nauka nazywania ubrania i dopasowywania ich do części ciała.
Nauka poprawnego zdejmowania i nakładania poszczególnych części ubrania.
Rozróżnienie wielkości - duży i mały, nauka dopasowywania
3.towarzyszące:
Doskonalenie sprawności manualnej dziecka
Rozumienie i wykonywanie poleceń
Miejsce zabawy: sala - na krzesełkach w kąciku tematycznym
Pomoce: dwie lalki (z ubrankami - sukienka, czapka, bluzka, spodnie, buty); dwie maty edukacyjne z guzikami, suwakami, rzepami i sznurkami; rysunki czapki, bluzki, spodni, butów i sukienki; wyżej wymienione części ubrania.
Przebieg zajęć
Czynności opiekunki |
Czynności dzieci |
Zaprowadzam dzieci do przygotowanego wcześniej miejsca. |
Dzieci idą. |
Proszę dzieci żeby usiadły na krzesełkach. |
Dzieci siadają. |
Pokazuje dzieciom jak się rozbiera lalkę, składa zdejmowane z niej ubranka i przy okazji nazywam je. |
Dzieci patrzą i słuchają. |
Daje dzieciom ubrane lalki i proszę żeby je rozebrały i złożyły ubranka. |
Dzieci rozbierają lalkę i w miarę możliwości składają ubranka. |
Pokazuje dzieciom jak się ubiera lalkę i proszę żeby powtórzyły. |
Dzieci patrzą i w miarę możliwości powtarzają. |
Odkładam lalkę na bok i proszę żeby dzieci również je odłożyły (np.: do wózka bo lala idzie spać). |
Dzieci odkładają lalki. |
Zaprowadzam dzieci do stolika. |
Dzieci idą. |
Pokazuje dzieciom sukienkę, czapkę, bluzkę, spodnie i buty oraz ich rysunki na kartkach, pytam co to jest i gdzie się to zakłada np. czapka na głowę. |
Dzieci patrzą, słuchają i odpowiadają. |
Wyjmuję i pokazuję dzieciom maty. |
Dzieci patrzą. |
Pokazuje dzieciom jak się zapina i rozpina na macie guziki. |
Dzieci patrzą i w miarę możliwości powtarzają. |
Pokazuje dzieciom jak się zapina i rozpina na macie rzepy. |
Dzieci patrzą i w miarę możliwości powtarzają. |
Pokazuje dzieciom jak się zapina i rozpina na macie suwak. |
Dzieci patrzą i w miarę możliwości powtarzają. |
Pokazuje dzieciom jak się wkłada sznurek do dziurki i przeciąga na drugą stronę. |
Dzieci patrzą i w miarę możliwości powtarzają. |
Jeśli dzieci mają na sobie jakieś duże guziki, rzepy lub suwaki to proszę żeby je rozpięły i zapięły. |
Dzieci jeśli mają je na sobie to w miarę możliwości wykonują polecenie. |
Dziękuje dzieciom za zabawę, pytam czy się podobało i odprowadzam je do reszty dzieci. |
Dzieci odpowiadają i wracają na salę. |