Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 13.03.2012r. w kl. 4 a

Temat lekcji : B. Ferrero „Długi, gruby, mały” - jesteśmy tolerancyjni.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji

Cel ogólny : Kształtowanie tolerancji wobec innych.

Cele operacyjne:

poziom wiadomości :

  1. Uczeń wie, że każdemu należny jest szacunek.

poziom umiejętności :

  1. Uczeń szanuje odmienność.

  2. Uczeń dostrzega zalety innych ludzi, a jest tolerancyjny wobec wad.

poziom postaw:

  1. Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

  2. Uczeń traktuje siebie i innych uczniów równorzędnie.

Metody kształcenia:

  1. Metody asymilacji wiedzy :

- podawcza.

  1. Metody praktyczne:

- metoda ćwiczebna.

  1. Metody problemowe:

- „burza mózgów”,

- dyskusja.

Formy organizacji pracy:

  1. Indywidualna.

  2. Zbiorowa.

  3. Grupowa.

Środki i materiały dydaktyczne:

  1. Opowiadanie B. Ferrero „Długi, gruby, mały”.

  2. Kolorowy brulion i pisaki.

Bibliografia:

Metodyczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej , Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

Merytoryczna:

  1. Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.

  2. Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.

  3. Ferrero B. Długi, gruby, mały [w:] Historie, Warszawa 2008.

Budowa lekcji

Przebieg lekcji

Uwagi

Wprowadzenie

  1. Pogadanka wstępna - przedstawienie tematu jaki będzie miała lekcja wychowawcza.

3 minuty

Opracowanie

  1. Przeczytanie przez nauczycielkę opowiadania B. Ferrero „ Długi, gruby, mały.”

  2. Pytania do uczniów związane z tekstem:

- Jak oceniacie zachowanie rówieśników w stosunku do Piotra, Marka i Ludwika na początku opowiadania?

- Jak wy zachowujecie się w stosunku do osób, które są inne niż wy?

- Czy jesteście tolerancyjni wobec odmienności?

- Jak wg was należy traktować niepełnosprawnych?

  1. Podział uczniów na 6 grup i polecenie wczucia się w sytuację :

Grupa 1 i 6 - kiedy to oni są ofiarami braku tolerancji - co czują?

Grupa 2 i 5 - kiedy są świadkami nietolerancji wobec innych - jak reagują?

Grupa 3 i 4 ma zastanowić się dlaczego niektórzy są nietolerancyjni i jakie argumenty należy im podać, aby się zmienili?

10 minut

10 minut

15 minut

Utrwalenie

  1. Zapisanie wniosków w postaci haseł na kolorowym brulionie zatytułowanym „JESTEŚMY TOLERANCYJNI”

10 minut

1