Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych dla dzieci w wieku przedszkolnym

Świetlica Przedszkolna w Masłowie

Autor: Aleksandra Chrzan

15.02.2007

 

Temat: Jakie urządzenia techniczne ułatwiają nam pracę w domu i o czym należy pamiętać w momencie ich używania w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”.

 

Cele główne:

 

Cele operacyjne: dziecko:

 

Metody: rozmowa kierowana, obserwacja, pokaz, ćwiczenia plastyczne, mapa mentalna przedstawiona za pomocą ilustracji.

 

Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”, ilustracje różnych urządzeń technicznych, suszarka do włosów, telewizor, odtwarzacz płyt DVD lub inne urządzenia techniczne, plakat z narysowanym domem i strzałkami odchodzącymi od niego (przygotowanie mapy mentalnej, kartki z bloku z narysowaną sylwetą lampki nocnej, papier kolorowy, klej.

 

Przebieg zajęć:

 

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć.

  2. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”.

  3. Wyróżnienie urządzeń technicznych zawartych w utworze.

  4. Zapoznanie wyglądem i przeznaczeniem różnych urządzeń technicznych, nazywanie ich, opisanie ich wyglądu.

-         Opisz wygląd suszarki lub odkurzacza.

-         Opisz wygląd odbiornika telewizyjnego.

  1. Ćwiczenie ortofoniczne pt. „Urządzenia techniczne” - naśladowanie odgłosów odkurzacza, suszarki do włosów, robota kuchennego.

  2. Rozmowa kierowana o urządzeniach technicznych znajdujących się w domach dzieci oraz poznanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa przy ich obsłudze.

-         Jakie urządzenia techniczne znajdują się w waszych domach?

-         Z jakich urządzeń korzysta wasza mama?

-         Z jakich urządzeń korzysta tata?

-         Z jakich urządzeń technicznych wy korzystacie?

-         W jaki sposób należy korzystać z urządzeń technicznych? (przedstawienie ilustracji dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z różnych urządzeń technicznych).

7. Zabawa tematyczna pt. „Pomagam mamie” - dzieci naśladują ruchem ciała czynności wykonywane przez mamę w domu (odkurzanie, pranie, suszenie włosów, praca robotem kuchennym itp.).

  1. Pokaz obsługi odbiornika telewizyjnego.

- uruchomienie odbiornika,

- przypomnienie przeznaczenia urządzenia,

- przypomnienie zasad bezpieczeństwa przy obsłudze urządzenia.

  1. Podsumowanie zajęć przy zastosowaniu mapy mentalnej.

-         Jakie znacie urządzenia techniczne? (dzieci wymieniają nazwy urządzeń technicznych wybierają ilustrację i przypinają do plakatu z narysowanym domem i przypinają strzałki skierowane w stronę domu).

 

  1. „Lampka nocna” - wydzieranka z kolorowego papieru.