Metodyka wychowania przedszkolnego 19.03.2011

Scenariusz zajęć dydaktyczno- wychowawczych w przedszkolu- wymagania względem struktury

Podstawowymi formami organizacyjnymi pracy jest działalność:

Formy pracy w przedszkolu:

Zajęcia organizowane:

Sytuacje okolicznościowe- coś się stało i omawiamy to i wyjaśniamy.

Metody pracy wg Kwiatowskiej:

Metody czynne- oparte na działaniu, to:

Metody oglądowe:

Metody słowne:

Struktura celów operacyjnych:

Dziecko:

Określi i porówna( nazwie) poprawnie wielkość misek przed nim zgromadzonych:

Dziecko:

Treść: przedmiot, temat, materiał- w stosunku do których ma być wykonane działanie

Warunki:

* Dane, ograniczenia, narzędzia

* Okoliczności opisujące sytuację

W jakiej będzie obserwowane działanie dziecka

Kryterium:

* Akceptowany poziom wykonania czynności

* Najniższy próg uznany za wystarczający

Ilościowe:80% przymiotników, 4 wyrazy

Jakościowe: bezbłędnie, płynnie wyczerpująco

Scenariusz zajęcia:

Data, osoba prowadząca, nazwa przedszkola i wiek dzieci

Temat: Tort urodzinowy

Cele ogólne:

  1. Rozwijanie kompetencji językowych- pozyskanie informacji nt. składników tortu oraz zachowania wobec osoby świętującej urodziny

  2. Utrwalenie litery t, T

  3. Utrwalenie liczby 6 w aspekcie kardynalnym i porządkowym , znaków matematycznych, zasad klasyfikowania wg cech: wielkości, koloru

  4. Doskonalenie umiejętności współdziałania w kącikach pracy, umiejętności samodzielnego, dokładnego wywiązywania się z przydzielonych zadań adekwatnie do posiadanych możliwości

Cele operacyjne:

Formy organizacyjne:

Metody pracy:

Techniki twórczego myślenia:- lista atrybutów

Środki dydaktyczne:

Przebieg:

  1. Sprawdzenie listy obecności

  2. Krzyżówka: wspólne rozwiązywanie hasła

  3. Wprowadzenie historyjki „tort urodzinowy”- kolejne etapy, praca z obrazkiem, z historyjką, czytanie globalne

  4. Zabawa przy piosence Tort Blues inscenizowanie ruchem tekstu piosenki

  5. Praca w kącikach edukacyjnych:

  1. Składanie życzeń urodzinowych koleżance, śpiewanie piosenki sto lat, wręczanie upominków urodzinowych

  2. Degustacja tortu urodzinowego. Określenie, wyróżnienie cech tortu- stosowanie przymiotników.

Kącik plastyczny:

Kącik badawczy:

Zabawy badawcze z mąką, cukrem, mlekiem, solą, czekoladą w proszku.

Kącik z grafoskopem:

Kącik słuchania:

Kącik pisania:

Kącik matematyczny:

Kącik alfabetyczny:

Kącik czytania:

Podsumowanie: