Scenariusz zajęć

Temat: W sadzie.

Prowadzący: Alicja Bartczak-nauczyciel stażysta

Grupa wiekowa: 3-4latki

Data i miejsce: 12.10.2006, Publiczne Przedszkole nr 5

Cele ogólne :

Metody oparte na słowie:

Metody oparte na oglądzie:

Metody oparte na działaniu:

Formy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: piórka, instrumenty perkusyjne niemelodyczne, synkrety owoców, wcześniej namalowane drzewa, klej, szablony owoców, kaseta magnetofonowa z piosenką „Witaminki”.

Przebieg zajęć:

1. Zebranie dzieci na dywanie zabawa ruchowa „Balonik”.

Ćwiczenia oddechowe- dmuchanie piórka z rożną siłą natężenia powietrza.

Wyobrażenie sobie, że dmuchamy balonik i wypuszczamy powietrze z niego.

2. Przypomnienie i wspólne zaśpiewanie piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”.

Realizacja rytmu na instrumentach perkusyjnych niemelodycznych.

3. Rozmowa z dziećmi na temat „Co to jest sad”.

Próba wyjaśnienia przez dzieci nazwy. Jakie drzewa rosną w sadzie?

Jakie owoce zbierzemy? Nazewnictwo drzew odpowiednio do rosnących na nich owoców: grusza, śliwa, jabłoń.

Zachęcanie do wyrażania myśli poprzez tworzenie pełnych zdań.

4. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Grusza”. Inscenizacja ruchowa piosenki.

5. Praca plastyczna „Drzewo owocowe”. Próba tworzenia tła. Ekspozycja prac i stworzenie tym samym sadu w szatni przedszkola.

6. Wspólne wysłuchanie i próba zaśpiewania piosenki „Witaminki”.

7. Rozmowa o wartości spożywania owoców i zaznaczenie mycia owoców przed jedzeniem.

8. Spożywanie owoców( jabłka).