KONSPEKT ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO

PRZEZ ANNĘ SZ

W GRUPIE DZIECI 5 - LETNICH

TEMAT ZAJĘCIA : „Zanim zwierzęta zapadną w sen zimowy”.

Cele operacyjne :( dziecko...)

Cele ogólne :

Metoda :

Forma :

Środki dydaktyczne :

Przebieg zajęcia :

  1. Słuchanie wiersza „W dąbrowie”.

Wszystkie drzewa w dąbrowie,

Pogubiły listowie,

Pogubiły żołędzie,

Bo niedługo mróz będzie.

Powiedz, powiedz wiewióreczko,

Co dasz w zimie swym dziateczkom.

Powiedz, powiedz wiewióreczko,

Co dziateczkom dasz !

Ja się zimy nie boję,

Bo mam w dziupli pokoje.

Bo mam w dziupli spiżarnię,

Wszystkie dzieci nakarmię.

Temu, temu po orzeszku,

Bo orzeszków pełno w mieszku.

Temu, temu po orzeszku,

Po orzeszku dam !

  1. Zabawa w odkrywanie okienek.

Dzieci rozpoznają ukryte zwierzęta pod kartką z okienkiem. Nazywają je i próbują powiedzieć o nich kilka słów (jak są zbudowane, co lubią jeść, jak się poruszają, co robią w zimie).

  1. Rozwiązywanie zagadek i wyszukiwanie obrazka z danym zwierzątkiem.

Mistrz wybiegów i zasadzki

strzeż w kurniku kury, kaczki. (lis)

w stos liści na zimę się kryje,

lecz gdy mu zapachnie przedwiośnie

wysuwa kolce i ryjek. (jeż)

smacznie w zimie spał, a jakże.

Zbudził się i poczuł głód.

- Ach, żeby tak był tu miód!... (niedźwiedź)

Ma zawsze w swej dziupli orzechów zapasy.

A gdy przyjdą mrozy, śpi zadowolona

pod ciepłą pierzynką z własnego ogona. (wiewiórka)

Trudno go poznać na polu z daleka;

Lubi sałatę, marchew, kapustę,

Ale przed psami do lasu ucieka. (zając)

porośnięty jest szczeciną.

Żołędzie, grzyby, kasztany

z głodu mu nie dadzą zginąć. (dzik)

  1. Dobieranie podpisów do obrazków.

Dzieci układają podpisy nazw zwierząt pod odpowiednim obrazkiem, a następnie segregują domki (dziupla, nora, jama, gawra) do odpowiedniego zwierzątka.

  1. Zabawa ruchowo - matematyczna.

Dzieci - zwierzęta podzielone na 6 zespołów (jeże, wiewiórki, borsuki, zające, lisy, niedźwiedzie) poruszają się po lesie przy nagraniu z płyty „zachód słońca”, na przerwę w muzyce odszukują swój domek z obrazkiem i przeliczają ilość zwierząt w każdym z nich. Dobierają odpowiedni znak graficzny.

  1. Skreślanka wyrazowa.

Każde dziecko wylosowuje jeden kartonik z napisem nazwy zwierzątka lub jego domku. Zadaniem dziecka jest zapamiętać wyraz i odszukać go napisanego na szarym papierze, a następnie skreślić. (dzieci podzielone na 2 grupy, każda grupa ma szary papier i swój zestaw wyrazów).

  1. Odgłosy zwierząt.

Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez poszczególne zwierzęta: np. tup, tup - jeż, człap, człap - niedźwiedź, kic, kic - zając, hyc, hyc - wiewiórka.

  1. Ćwiczenie grafomotoryczne „Jeżyk”.

Dorysowywanie igieł jeżykowi w takt muzyki (ćw. wg M. Bogdanowicz - „Piosenki do rysowania”)