![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajecia.matemat.dla.4.5.lat.doc Rozmiar 72 KB |
Scenariusz zajęcia matematycznego
- 12.04.2006 r.
Temat: Dokładam przedmioty i wiem, ile ich jest razem.
Zabieram i wiem, ile zostało.
Osoba prowadząca: Katarzyna Sugajska
Uczestnicy: dzieci 4 - 5- letnie
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania.
Dodawanie i odejmowanie na palcach i innych zbiorach zastępczych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
dokłada przedmioty i liczy je razem, zabiera przedmioty i liczy dla ustalenia, ile zostało.
podejmuje próby dodawania i odejmowania na palcach i zbiorach zastępczych
Korzysta z umiejętności dodawania i odejmowania w sytuacjach zadaniowych.
uczy się wytrwałości i samodzielności w wykonywaniu zadań
Metody:
słowna (objaśnienia),
oglądowe ( pokaz)
czynna (zadań stawianych do wykonania)
el.m. Gruszczyk - Kolczyńskiej
Formy pracy:
z całą grupą
indywidualna
w grupach
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, kaseta magnetofonowa i płyta CD ( piosenka ,, Kle, kle boćku”, zabawa,, Rączki do góry”, muzyka do zabawy ruchowej), dywaniki (dwa kolory )dla każdego dziecka, pudełeczko z patyczkami , tace z ptakami dla każdego dziecka (4 jaskółki, 6 bocianów, 3 skowronki ), karty pracy dla każdego dziecka
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa przy piosence,, Kle, kle boćku”.
Przygotowanie zajęć:
Nauczyciel rozkłada dywaniki na podłodze w półkolu. Obok każdego dywanika kładzie pudełeczko z patyczkami . Dzieci siadają przy dywanikach - dwa kolory ( praca na dwóch poziomach)
Ile jest razem patyczków?
Nauczyciel zwraca się do dzieci:
GR.I
- Proszę ułożyć na dywaniku pięć patyczków… Dołóżcie jeszcze dwa… Policzcie je razem… Kto wie, ile patyczków ma na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi tę liczbę. Pokażcie tę liczbę na palcach…
GR.I
- Na dywanikach macie siedem patyczków. Proszę dołożyć do nich jeszcze trzy…Policzcie, ile macie razem patyczków na dywaniku. Kto wie, ile ma patyczków na dywaniku, podejdzie do mnie i cichutko powie mi te liczbę. Można pokazać tę liczbę na palcach.
GR.II
- Proszę ułożyć na dywaniku dwa patyczki… Dołóżcie jeszcze dwa… Policzcie je razem… Kto wie, ile ma na dywaniku, podejdzie do mnie i szeptem, powie mi tę liczbę. Można pokazać na palcach.
GR.II
![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajecia.matemat.dla.4.5.lat.doc rozmiar 72 KB |