PRAKTYKA03.12 ĆWICZ.GIMN, EDUKACJA POLONISTYCZNA, PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA, EDUKACJA PLASTYCZNA, PEDAGOGIKA, SCENARIUSZE ZAJĘĆ, EDUKACJA MUZYCZNA


SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU NR 12

W BIELSKU-BIAŁEJ

Nazwisko prowadzącego: Beata Grzyb

Data prowadzonych zajęć: 03.12.2010

Grupa wiekowa: dzieci 6- letnie

Czas trwania ćwiczeń: 25-30 minut

Temat kompleksowy: „Poznajemy urządzenia elektryczne”

Temat zajęć: „Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr XII wg K. Wlaźnik - kształtowanie ogólnej sprawności ruchowej

Cel główny:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

kolorowe laseczki, tamburyno, medale (kółka wycięte z papieru kolorowego , samoprzylepnego) z napisem „ Mistrz gimnastyki”, płyta CD z piosenką marszową np. : „Maszerują przedszkolaki”,

Uwagi, organizacja:

Czas trwania ćwiczeń 25-30 minut.

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Uwagi

Przygotowanie sali:

Przed rozpoczęciem ćwiczeń prowadząca wietrzy salę i sprawdza stan podłoża, pod kątem bezpieczeństwa ćwiczących dzieci.

Przygotowanie dzieci do ćwiczeń.

Zorganizowanie dzieci: Rymowanka: „ Palec pod budkę…”

Utworzenie koła:

„Chwyćmy się za ręce i zwiążmy koło”

Przywitanie z dziećmi.

„Dzień dobry, witam wszystkie dzieci, które lubią ćwiczenia gimnastyczne”

„Pomachajmy do siebie rękami”

Przedstawienie celu ćwiczeń i zasad bezpieczeństwa

„Za chwilę rozpoczniemy ćwiczenia, które staramy się wykonywać dokładnie i najlepiej jak potraficie, po to żeby być sprawniejszym i zdrowszym.

Otrzymacie do ćwiczeń laski, które służą TYLKO do gimnastyki, to nie są miecze ale pomoc do gimnastyki!(stanowczo)

Podczas ćwiczeń uważamy na siebie wzajemnie.

Dla najlepiej ćwiczących i najgrzeczniejszych dzieci, na koniec ćwiczeń przyznam medale „ Mistrzów”!

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.MARSZ

Polecenie N.

„Proszę bardzo ,maszerujemy po obwodzie koła, śpiewając piosenkę „Maszerują przedszkolaki”

N. rozdaje laski:

„Przypominam, żeby obchodzić się z laską ostrożnie!”

2. „ROWERY”

ZABAWA ORIENTACYJNO- PORZĄDKOWA Z ELEMENTAMI BIEGU

„Nasze laski zmieniają się teraz w kierownicę do roweru, kiedy włączę muzykę rowery jeżdżą, kiedy zatrzymam- rowery zatrzymują się”

Uwaga! W drugą stronę! Pięknie!

CZĘŚĆ GŁÓWNA

3. „PRZEJDŹ PRZEZ LASKĘ TRZYMANĄ OBUTĄCZ”

ĆWICZENIE DUŻYCH GRUP MIĘŚNIOWYCH

„Moi drodzy! Chwytamy laskę dwoma rączkami z dwóch stron i mamy za zadanie przez tą laskę przejść a potem wrócić. Sztuką jest nie puścić laski! Trzymam mocno, patrzcie na moje ręce! Przechodzę jedną nogą i drugą nogą i dalej trzymam. Pięknie to zrobiliście!”

„Bardzo proszę nasza laska jest teraz na plecach, z tyłu, chwytamy ją od dołu i wycieramy plecy ręcznikiem. Zmieniamy rączki, ta co u dołu jest u góry. Dobrze!

4. „RYSOWANIE TĘCZY”-

SKŁONY BOCZNE

Siadamy wszyscy po turecku tak aby każdy miał miejsce. N sprawdza całą grupę i jej prawidłową postawę. Uwaga! Podnosimy wysoko naszą pałeczkę i malujemy tęczę, z jednej strony na drugą, z lewej na prawą. Pani pokazuje. Wysoko nad głową! Pięknie!

5. „OBEJDŹ LASKĘ”

CZWORAKOWANIE

„Laseczki kładziemy na podłodze i pieski chodzą wokół kostki. Nie wolno chodzić na kolanach, bo kto widział pieska na kolanach! Uważajcie, żeby nie podeptać paluszków kolegów!

6. STRZELANIE Z POZYCJI LEŻĄCEJ.

Ćwiczenie mięśni grzbietu.

„ A teraz zamieniamy się w żołnierzy! Zabieramy karabiny! Chowamy się! Nikt nie może nas zobaczyć! Podpieramy się jedną ręką, a karabiny drugą i OGNIA!!! I odpoczywamy.

Gotowi! Ognia!

Pięknie wam to idzie! Dzielni żołnierze!

7. „CWAŁUJEMY W KOLE”

BIEG

Dobieramy się w pary i stajemy tak jak ja z………………. Trzymajcie dwie laseczki! Poruszamy się dosuwając stopę do stopy, o tak! Patrzcie na moje stopy! Noga do nogi! O tak! Gotowi! Ruszamy! I w druga stronę!

Dziękuję!

8. „WYCIĄGANIE PRZEŚCIERADEŁ”

Ćwiczenie tułowia, skręty.

„Dalej w parach, tak jak poprzednio ustawiamy się i przeciągamy się !Mocno! Raz jeden, raz drugi koniec! Naciągamy prześcieradło! Nie oba naraz! Inaczej się nie liczy!

9. „KOŁYSKA”

Ćwiczenie mięśni brzucha.

„Siadamy na pupkach. Laskę wkładamy pod kolana. Rączek nie wolno puścić! I moi drodzy! Kołysze się kołyseczka! W przód i w tył! W przód i w tył! Ostrożnie, nie uderzyć się głową o podłogę!

10. „ PODSKOKI”

A teraz wkładamy laskę pod kolanko i podskakujemy na jednej nodze! Rączki mocno trzymają laskę! Uda się! Dobrze! Zmiana ! Druga nóżka podniesiona i skaczemy!

CZĘŚĆ KOŃCOWA

11. ĆWICZENIE WYPROSTNE.

Klękamy sobie- tak żeby usiąść na piętach. Znowu chwytamy laseczkę za dwa końce i podnosimy do samej chmurki, aż pod słońce! I opuszczamy i kładziemy na ziemię. I słońce! I ziemia! Uwaga- chmurki! I ziemia! Ślicznie!

12. „KTO POTRAFI, KTO ZRĘCZNIEJSZY”

ĆWICZENIE ZRĘCZNOŚCI:

Dobrze! Teraz zadanie dla prawdziwych mistrzów! Spójrzcie na moją rękę Patrzcie na moją rękę! Nie mówcie teraz nic!

Ustawiam laseczkę i puszczam! Ale zanim upadnie, próbuję ją złapać. Spróbuj, nauczysz się tylko próbuj!

Brawo dla wszystkich mistrzów!!!

13. „PRZETACZAJ LASKĘ”

ĆWICZENIE STÓP

Siadamy na pupkach. Teraz będziemy toczyć laseczkę, ale za pomocą stóp. Tak! Wałkujemy ciasto stopami! Robimy ciasto na pierogi! Świetnie wam to idzie!

14. ĆWICZENIE USPOKAJAJĄCE

I zapraszam do koła, idziemy. Laseczko wysoko, pani pokazuje wspinamy się wysoko, wysoko i w druga stronę na palcach! N. odbiera dzieciom laski.

Maszerujemy cały czas.

Łapiemy się za ręce . Robimy duże koło. Naciągamy i siadamy prościutko po turecku, plecy proste, ręce na kolanach. Śliczne.

Podobało się wam. Brawo! Gratuluję! Dziękuję za wspólne ćwiczenia! Każdy z was jest mistrzem sportu! Wręcza medale do wylosowania.

Dzieci przebierają się pod opieką nauczyciela . Każde z nich układa ubrania na swoim stołku, a obuwie pod stołkiem.

Chętne dzieci korzystają z toalety.

Dzieci wkładają paluszki pod ułożone w formie budek, wyciągnięte dłonie prowadzącej.

Dzieci chwytając się za ręce wiążą koło.

Dzieci stoją w kole, słuchają nauczycielki a potem machają do siebie rękami.

Dzieci stoją w kole i słuchają nauczyciela.

Maszerują po kole jeden za drugim, każde bierze dla siebie laskę.

Rozsypka.

Dzieci trzymają laskę za końce, jakby trzymały kierownicę roweru. Bieg w różnych kierunkach z wymijaniem.

Dzieci trzymają laskę oburącz za końce. Na polecenie przechodzą przez laskę jedną a potem drugą nogą. Przesuwając laskę za plecami, wznoszą ją nad głową i do przodu.

Siad skrzyżny. Dzieci trzymają laskę za końce wzniesione w górę, wyprostowanymi rękami. Na polecenie skłaniają się w lewo i prawo, nie unosząc się, skłony powinny być obszerne, bo tęcza jest szeroka.

Laski leżą na podłodze. Przed każdą jedno dziecko w przysiadzie podpartym. Marsz na czworakach wokół laski w jedna i drugą stronę. W czasie odpoczynku siad skrzyżny przed laską, ręce na kolanach.

Dzieci leżą przodem. Jedna ręka wsparta na łokciu, druga wyciągnięta: dzieci trzymają laskę jak wiatrówkę lub karabin, celują a następnie strzelają. Strzał naśladują głosem.

Dzieci dobierają się parami i stają na obwodzie koła. Odwracają się do siebie twarzami i podają laski - każda ręka trzyma koniec laski. Rytmiczne cwały w bok po obwodzie koła w jedna i drugą stronę.

Ustawienie się jak w ćwiczeniu poprzednim. Kolejne uginanie raz lewego raz prawego ramienia powoduje skręty tułowia.

Siad skulny, laska pod kolanami trzymana oburącz za końce. Przejście do leżenia tyłem, z lekkim nakryciem się nogami i powrót do siadu skulnego.

Dzieci stoją na jednej nodze. Pod kolano drugiej wzniesionej wkładają laskę i trzymają ja za końce. Podskoki na jednej nodze z przytrzymywaniem laską wzniesionej nogi. Podskoki na lewej i prawej nodze.

Siad klęczny, laska w dole trzymana oburącz. Wyprost do klęku z równoczesnym przeniesieniem laski przodem w górę, a następnie powrót do siadu klęcznego.

Rozsypka w dużych odstępach. Stojąc ustawić laskę na podłodze i zanim upadnie-złapać

Siad skulny podparty. Przetaczanie laski w przód iw tył za pomocą stóp. Laskę naciskać mocno z pięty do palców.

Marsz w rytmie 4l4. W pierwszym takcie dzieci trzymają laski oburącz za końce w dole, w drugim takcie trzymają laski w górze. Przechodząc koło kosza odkładają laski.

Dzieci siadają po turecku i losują medale.

Czas trwania: około 10-15 minut

Czas: 5-6 min.

Cel części wstępnej:

-zorganizowanie dzieci

- wytworzenie właściwej atmosfery, nastroju ożywienia i zdyscyplinowania

- przygotowanie do intensywnych ćwiczeń

N. ustawia dzieci tak, aby były widoczne, określa pole ćwiczeń

-Zwraca uwagę, aby ćwiczący nie przeszkadzali sobie

-wdraża dzieci do koncentracji uwagi i bezpiecznych zachowań

- formułuje polecenia prosto i zrozumiale

Czas: 15-20 min.

Cel części głównej to:

-duża intensywność ruchu wpływająca na ogólny rozwój dziecka

-kształtowanie prawidłowej postawy

-rozwijanie sprawności ruchowej

Nauczyciel aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach i zwraca uwagę na prawidłową postawę, zachęca, mobilizuje, koryguje, egzekwuje dokładność ćwiczeń

Czas: 5-6 min.

Cel części końcowej:

- uspokojenie organizmu dziecka

- tutaj ćwiczenia rozluźniające i wpływające na prawidłową postawę ciała

N. chwali, dopinguje, zauważa starania dzieci


